Yüksek Enflasyon Nedeniyle Yabancı Finans Kuruluşları Merkez Bankası Faiz Tahminlerini Değiştirdiler!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz 2021 enflasyon rakamlarının ardından yabancı finans kuruluşları Merkez Bankası'nın faiz politikasına dair beklentilerini değiştirdiler.
Yüksek Enflasyon Nedeniyle Yabancı Finans Kuruluşları Merkez Bankası Faiz Tahminlerini Değiştirdiler!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bhugün Temmuz 2021 döneminin enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından duyurulan rakamlara göre Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 18,95 oldu.

MERKEZ BANKASI'NIN TÜM YOLLARI TIKANDI

Yıllık enflasyonun yüzde 19 sınırına dayanması ise Türkiye ekonomisinde önemli yankılar buldu. Öncelikle tüm gözler artık Merkez Bankası'na çevrildi. Faiz artırımlarını doğru bulmayarak göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun önündeki tüm yollar tıkandı.

ENFLASYON POLİTİKA FAİZİNİ BASKI ALTINA ALDI

Şahap Kavcıoğlu daha önce piyasaları teskin etmek amacıyla faizlerin enflasyon rakamlarının üzerinde olacağını açıklamıştı. Ancak şu anda gelinen durumda Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 19 olurken enflasyon ise yüzde 18,95 oldu. Enflasyon ile politika faizi arasında yalnızca yüzde 0,05 oranında bir fark kaldı.

Yabancı yatırımcıların Türkiye ekonomisine sıcak para sokmasının herhangi bir getirisi kalmadı. Aradaki yüzde 0,05'lik oran da vergisel işlemlerle sıfırlanıyor. Bu şekilde yabancı yatırımcıların kaçacağı ve likidite sıkıntısının yaşanacağı bir dönemin ayak sesleri de duyulmaya başlandı.

YIL SONUNA KADAR FAİZ İNDİRİMİ GÜÇ HALE GELDİ

Tüm bu gelişmeler yaşanıtken Merkez Bankası'nın elinde çok büyük bir sürpriz olmazsa en azından yıl sonuna kadar faiz indirimi ensturmanı kalmadı. Dolayısı ile Merkez Bankası istemeye istemeye yüksek enflasyon nedeniyle faiz artırımı yolunu tercih edebileceği konuşulmaya başlandı.

Yabancı finans kuruluşları ise Merkez Bankası'nın faiz politikalarına ilişkin analizlerini yeni baştan yapmak zorunda kaldılar. Tüm beklentiler bir şekilde revizyon edilmek zorunda kaldı. Böylelikle Türkiye ekonomisini etkileyecek faiz kararlarına ilişkin yabancı finans kuruluışlarının tahminleri de değişmiş oldu.

Yüksek Enflasyon Nedeniyle Yabancı Finans Kuruluşları Merkez Bankası Faiz Tahminlerini Değiştirdiler!

JPMORGAN FAİZ İNDİRİMİ TAHMİNİNİ 50 BAZ PUAN DÜŞÜRDÜ

JPMorgan tarafından yapılan son değerlendirmede yıl sonuna kadar Merkez Bankası'nın 50'şer baz puan olmak üzere iki faiz indirimi yapmasının beklendiği bildirildi. Böylelik yıl sonunda politika faizi yüzde 18 olacak. Ancak aynı finans kuruluşu daha önceki analizinde 50'şer baz puandan üç ay faiz indirimi beklentisinde olduklarını açıklamıştı.

YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ YÜZDE 1 ARTTI

Scope Ratings'in son analizinde ise Türkiye için yıl sonu faiz beklentisi yüzde 16'dan yüzde 17'ye çıkarıldı. Ayrıca kuruluşun yatırımcılara aktardığı bilgi notunda faiz indirimleri için sonbahar işaret edildi. Öte yandan kuruluşun Türkiye'de yaz aylarında siyasi baskılar nedeniyle beklediği faiz indirimleri de boşa çıktı.

YÜZDE 2,5 FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ YÜZDE 1'E DÜŞÜRÜLDÜ

Bir diğer finans kuruluşu Barclays tarafndan faiz indirimlerine ilişkin net bir değerlendirme yapıldı. Kuruluş daha öncer Merkez Bankası'nın son çeyrekte 250 baz puanlık faiz indirimi yapacağını tahmin ettiklerini açıklamıştı. Yüksek enflasyon nedeniyle bu tahmin revize edildi. 250 baz puan olarak beklenen faiz indirimi beklentisi 100 baz puana düşürüldü.