Gıda Fiyatlarında Zam Yağmuru Devam Ediyor! Süt Fiyatlarına Zam Yapıldığı Resmen Açıklandı!

Türkiye'de bir temel gıda maddesine daha zam yapıldığı resmen açıklandı. Ulusal Süt Konseyi'nin 3 saat süren toplantısından çiğ süte zam yapılması kararı çıktı. Süt fiyatları kaç TL oldu? 

Finans 29.11.2021 - 23:28 29.11.2021 - 23:28 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de temel gıda maddelerine zam üstüne zam yapılmasına devam ediliyor. Bir süredir süt fiyatlarına zam yapılacağoına dair iddialar kamuoyunda güçlü bir şekilde yer alıyordu. Üreticiler artan maliyetlerinin ardından süte zam talep ederken bu talepler sonunda zam kararı ile sonuçlandı. 

SÜT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Süt fiyatlarının nne kadar olacağına dair büyük bir merak yaşanırken zam kararı belli oldu. Ulusal Süt Konseyi tarafından alınan son karara göre Türkiye genelinde çiğ süt referans fiyatı 3,20 TL'den 4,70 TL'ye çıkarıldı. Destek priminin ise 20 kuruş olarak belirlendiği açıklandı. Bu fiyatlar için belirlenen kalite kriterleri de duyuruldu. Buna göre fiyatlar yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein değeri baz alınarak uygulanacak. Ayrıca fiyat belirlenirken yağ ve protein oranlarındaki her bir yüzde 0,1'lik değişim için 7 kuruşluk fark artış veya iniş olarak hesaplanacak. 

YENİ SÜT FİYATLARI NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Çiğ süt fiyatları için alınan zam kararının ne zaman geçerli olmaya başlayacağı da merak ediliyor. Ulusal Süt Konseyi tarafından verilen bilgilere göre çiğ süt için alınan zam kararı 8 Aralık 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Üreticiler bu tarihten sonra kalite şartlarını yerine getirmeleri şartıyla bu fiyattan süt satmaya başlayacaklar. 

Ulusal Süt Konseyİ'nden yapılan açıklamaya göre belirlenen yeni çiğ süt fiyatının geçerlilik süresi süt yem paritesine göre belirlenecek. Süt yem paritesi 1.1'e düştüğünde Ulusal Süt Konseyi yeni bir toplantı daha yaparak yeni bir fiyat belirleyecek. Gıda Komitesi tarafından çiğ süt için tavsiye fiyatına dair karar alma konusunda tüm yetkiyi Ulusal Süt Konseyi'ne bırakmıştı.

MARKETLERDE SÜR FİYATLARI ARTACAK

Çiğ süt fiyatına gelen 1,5 TL'lik zammın ardından marketlerde de süt fiyatları değişecek. Süt üretimi yapan firmaların sütleri en az 1,5 TL fazladan fiyatla satılmaya başlanacak. Yeni zamlı süt fiyatları 8 AralıK'tan sonra market fiyatlarına yansımaya başlayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@