İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü: Tapu Harcı ve Konutta KDV İndirimi Mutlaka Uzatılmalı!

31 Aralık 2019 tarihi itibari ile sona erecek tapu harcı ve konutta KDV indirimi için gayrimenkul sektörü yeni düzenleme talep etti.

EMLAK HABERLERİ 18.12.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

31 Aralık 2019 tarihi itibari ile sona erecek tapu harcı ve konutta KDV indirimi için gayrimenkul sektörü yeni düzenleme talep etti. Sektör oyuncuları yükselen konut satış rakamlarının desteklenmesi amacı ile indirimlerin yeniden uzatılmasını talep ediyor.

Bankaların konut kredisi faiz indirimleri tüm hızı ile sürerken vatandaş yeniden konut alımına yöneldi. İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI YÜZDE 724,4 ORANINDA ARTTIDüşen faiz oranları sonrası konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişiler harekete geçerken ipotekli konut satışları Kasım ayında yüzde 724,4 oranında artış gösterdi. Artan konut satış rakamları ile gayrimenkul sektöründe sevinç yaratırken sektör bu çıkışın devam etmesi için 2020 yılında sona erecek olan tapu harcı ve konutta KDV indiriminin devam etmesini talep etti. Konu hakkında açıklama yapan KONUTDER Başkanı Altan Elmas "Bu yöndeki çalışmalarımız meyvesini verdi. Sektörümüz adına bu moral verici rakamların devam etmesini ve 2019'u geçtiğimiz yıla yakın bir satış hacmiyle kapamayı ümit ediyoruz.Toplam satışların içinde 1. el konut satışının artması, inşaat sektörümüzün, sanayimizin, hizmet sektörümüzün ve dolayısıyla ülke ekonomimizin büyümesi anlamına geliyor. Böylece son dönemde düşen istihdam da yerine konacaktır" diyerek hem tapu harcı hem de konutta KDV indiriminin yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi. Satış rakamlarını değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise "İlk yarıda yaşanan kan kaybı telafi edilerek ipotekli satışlar arttı. Birinci el konut satışları aylık bazda artış göstermesine rağmen 11 aylık ortalamada geçen yıla göre düştü. Bunun sebebi bankaların birinci el konutlarda devam eden projelere kredide isteksiz olunması" diyerek bankalara sıfır konutlar için tolerans talebinde bulundu. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@