Kiralar Cep Yakmaya Başlamıştı, Devlet Yardım Elini Uzattı! ÇŞB, Sosyal Hizmetler, Kaymakamlık 960 TL Kira Yardımı

Kira yardımı başvurusu için beklenen duyuru yayımlandı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı yaparken, Sosyal Hizmetler ve Kaymakamlık ise kirasını ödeyemeyenlere destek veriyor.

Emlak Haberleri 19.12.2021 - 08:55 19.12.2021 - 08:58 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan artış kiralara da sıçrarken vatandaş kirasını ödeyemez hale gelmişti. Özellikle de dar gelirli vatandaşlar büyükşehirlerde asgari ücretle yarışan kiralar nedeniyle büyük bir geçim sıkıntısına düşerken devletten kira yardımı müjdesi geldi. 

Evini kentsel dönüşüme veren ev sahipleri ve kiracılara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü kira yardımı başvuruları başladı. Geçim sıkıntısı çeken dar gelirli vatandaşlar için ise Kaymakamlık ile Sosyal Hizmetler kira yardımı yapacağını duyurdu. Kiracılara müjdeli haberler peş peşe geldi! 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI RAKAMLARI AÇIKLANDI! 

Evini kentsel dönüşüme veren kişilerin yeni evlerini teslim alana kadar mağdur olmamalarını sağlamak amacı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü en az 18 ay boyunca kira yardımı yapılacağını açıkladı. Bakanlık hem ev sahiplerine hem de bu evlerde kiracı olarak oturan kişilere kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapıyor. 

çevre ve şehircilik bakanlığı kira yardımı 2021 listesi

Kentsel dönüşüm kira yardımı illere göre belirlenirken Türkiye'nin 81 ilinde aylık düzenli kira ödemesi bakanlık tarafından hak sahiplerinin hesaplarına otomatik olarak yapılıyor. En düşük aylık kira yardımı 715 TL olarak ödenirken en yüksek rakam ise 3  büyük şehrimiz olan Ankara, İstanbul ve İzmir'de kira yardımı olarak ödenen 1.150 TL oldu. Kiracılara ise taşınma yardımı olarak 2 bin 300 liraya kadar taşınma yardımı ödeniyor. 

kiracıların kira yardımı başvurusuev sahiplerinin kira yardımı başvurusu

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR, KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu içinhak sahiplerinin tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu ildeki Müdürlüğe/Belediyeye başvuruda bulunması yeterlidir. Yukarıda yer alan belgeler ile yapılan başvurular sonrasında ödemeler Ziraat Bankası hesaplarına yapılır. 

kaymakamlık kira yardımı başuvrusu

KAYMAKAMLIK, SOSYAL YARDIMLAŞMA KİRA YARDIMI YAPIYOR MU, BAŞVURU FORMU VE ŞARTLARI NELER?

Kira yardımı almak isteyen kişilerin başvuru yapabilecekleri bir diğer kurum ise Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma dernekleridir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ihtiyaç sahiplerine barınma ve gıda yardımları olmak üzere çok sayıda yardımda bulunmaktadır. Yaşadığınız şehirde bulunan Kaymakamlık binasından konu hakkında bilgi alabileceğiniz gibi Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Telefon Hattı ve Alo 144 Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Hattı telefon numaraları üzerinden de bilgi alabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@