Kombi Arızası Masrafları Kime Ait? Kiracı Kombi Masraflarını Ödemeli Mi?

Kombi arızası kiracı ile ev sahibinin arasını açan konulardan biridir. Kombi arızasının masrafları kime ait sorusu merak ediliyor. İşte ayrıntılar.

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 15:56 28.12.2021 - 15:57 Büşra Uluşen

Kiracı ve ev sahibi arasında problem yaratan başlıca konulardan biri kombi arızası ve bakımı oluyor. Kiracılar kombileri arızalandığında endişelenerek, çıkacak faturanın kendisine mi yoksa ev sahibine mi ait olduğunu merak ediyor.

Kombi Arızası Masrafları Kime Ait?

Ev sahipleri kiralık evlerindeki kombilerde bir arıza oluştuğunda sorumluluk almak istemiyor ve kombiyi sağlam teslim ettiğini, arızaların kiracıdan kaynaklandığı için masrafların da kiracıya ait olması gerektiğini savunuyor.

Kiracı ise kombinin evin demirbaşları arasında yer alması nedeniyle kombide oluşacak masrafların ev ahibine ait olduğunu belirtiyor. 

Ancak bu konuda bir kanun bulunuyor ve bu kanun kiracıların lehine bir kararı destekliyor. Kanunda kombide oluşan arızanın masraflarının ev sahibine ait olduğunu belirten şu maddeler yer alıyor:

'' Kira sözleşme hükümleri saklı kalmak üzere bağımsız bölüme ait demirbaş giderleri mal sahibi ödemek ile mükelleftir. ''

'' Borçlar Kanunu gereğince kiraya veren, kusuru olmadığını ispat etmedikçe, kiralananın ayıplı olmasında doğan zararları kiracıya ödemekle yükümlü oluyor. ''

Tüm bu maddeler ışığında kiracıların da ödemekle yükümlü olduğu hususlar bulunmaktadır. Kombi arızası durumuna göre kiracının mı yoksa ev sahibinin mi ödeme yapması gerektiği farklılık gösteriyor. 

kombi masrafları

Kombideki Hangi Arızaları Kiracı Öder?

- Kombi doldurma musluğunun kırılması ya da arızalanması:

Doldurma musluğu kombiye su basmaya yarayan oldukça hassas kullanılması gereken bi parçadır. Bu parçanın zarar görmesi halinde arıza faturasını kiracı ödemelidir.

- Kombi bakımının yaptırılmaması:

Ev sahibi, konutu kiralarken kombinin gerekli bakımlarını yaptırarak teslim etmek zorundadır. Kombi kiracıya çalışır ve sorunsuz bir şekilde teslim edildiyse ve kombiyi kullanmaya başladıktan 1 yıl sonra bakım yaptırılmaması nedeniyle kombi arızalandıysa masrafı kiracı ödeyecektir.

- Yanlış ve hatalı kullanım:

Kombilerin kullanma kılavuzunda belirtildiği şekilde kullanılmaması halinde kombide arıza meydana gelebilir. Kombiyi hatalı kullanarak sistemine zarar veren kiracı çıkan masrafları ödemelidir. 

kombi

Kombideki Hangi Arızaları Ev Sahibi Öder?

Ev sahipleri genel olarak kombide kiracıdan kaynaklanmayan arızaların faturasını ödemek zorundadır. Ev sahibinin masrafı karşılaması gereken kombi arızaları şöyle sıralanabilir:

- Kombi bakımının hiç yaptırılmaması

- Kombinin çok eski olması, eski kombinin kiracıya olduğu şekilde teslim edilmesi.

- Voltaj nedeniyle oluşan arızalar

- Açık balkonda kullanılan kombinin donması nedeniyle oluşan arızalar

- Ömrünü tamamlayan kombi parçaları.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@