Korkutan Açıklama Geldi: Çimento Sektörü Üretimi Durduracak Mı?

Bir süredir yükselen fiyatlar, fahiş zamlar ve kartel iddiaları nedeni ile tepkilerin odağında olan çimento sektörü üretim hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 08.10.2021 - 14:45 08.10.2021 - 14:48 Gülcan Özer

İnşaat sektöründe müteahhitlerin şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemine neden olan çimento fiyatları tartışmaların odağında yer alırken sektör temsilcileri korkutan bir açıklamada bulundu. 

Enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin kendi maliyetlerinde artışa neden olduğunu savunan çimento sektörü temsilcileri 2020 senesinin Temmuz ve Ağustos ayı döneminde 50 -  55 dolar seviyesinde olan petrokokun şu anda 200 dolar olduğunu belirten sektör temsilcileri ithal kömürde ise fiyatın 300 dolar seviyesine ulaştığını açıkladılar. 

ÇİMENTO SEKTÖRÜ: BU ENERJİ FİYATLARI İLE ÜRETİM YAPMAMIZ İMKANSIZ! 

Tüm dünyayı etkisi altına alan enerji krizinin çimento sektörünü de olumsuz etkilediğini belirten Türkçimento Başkanı Fatih Yücelik, 2021 Eylül ayı ortalaması 177 dolar olan kömür fiyatları için şu anda küresel piyasalarda 300 dolar rakamının görüldüğünü belirterek yapılan bu zamların sektörü de endişelendirdiğini söyledi. Enerji fiyatlarında yaşanan bu artışın devam etmesi durumunda çimento sektöründe üretim yapılmasının imkansız hale geleceğini dile getiren Yücelik üretimde kriz sinyali verdi. 

Bloomberg HT kanalına özel açıklamalarda bulunan Türkçimento Başkanı Fatih Yücelik “2021 Eylül ayı ortalaması 177 dolar olan kömürün uluslararası piyasalarda dün 300 doları görmesi endişelerimizi oldukça artırdı. Fiyat artışlarını maalesef maliyetlerimize yansıtamıyoruz. Bu rakamlarla üretim yapabilmek gerçekten imkânsız hale geliyor" diyerek sektör olarak zorlu bir süreçten geçtiklerini dile getirdi. Sektörün krizden çıkışı için tek umut ise kömür üreticisi konumunda olan ülkelerin üretim miktarlarını arttırması olarak gösteriliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@