Kur Korumalı TL Hesabı Caiz mi? Katılım Bankalarının Kur Korumalı Hesaplara Olan Tavrı Belli Oldu!

Kur korumalı vadeli mevduat hesabına ilgi artıyor. Peki faiz olması nedeniyle uzak duran müşteriler için katılım bankaları hangi olanakları sunuyor? İşte tüm detayları.

Finans 07.01.2022 - 08:18 07.01.2022 - 08:18 Mustafa Karagöz

Şu günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden ‘’Kur Korumalı TL Hesabı’’ ile ilgili her geçen gün yeni iddialar ortaya atılmakta. Bireylerin en çok merak ettiği soruların başında Kur Korumalı TL Hesabı caiz mi? sorusu geliyor. Özellikle katılım bankalarının bu hesap türünü nasıl kullanacağı merak konusuydu. Son gelişmeleri sizler için aktarıyor olacağız.

Katılım bankaları, konvansiyonel bankaların aksine faiz yerine kâr payını esas alarak faaliyet göstermekte. Bu bankalar, müşterilerinin vadeli hesaplarına her dönem belirli oranda kâr vermekte. Müşterilerinin mevduatlarını fon tarafında başka bireylere ve firmalara faizsiz kredi (murabaha) vererek değerlendiren ve buradan elde ettiği kârı mevduat sahipleriyle paylaşan katılım bankaları, Kur Korumalı TL Hesabına da büyük ilgi göstermekte.

Katılım Bankaları da Kur Korumalı TL Hesabı Kervanına Katıldı

Başta kamu katılım bankaları olmak üzere tüm katılım bankaları, Kur Korumalı TL Hesabı kervanına katıldı. Bu bankalar, müşterilerine belirli işlemlerle ilgili icazet belgesi sunmakla mükellef. Kur Korumalı Vadeli TL Hesaplarında bilindiği gibi repo faizinden düşük faiz ya da kâr verilememekte. Bu durum, katılım bankalarının vadeli katılım hesaplarına uymayan bir kuralı gündeme getiriyor.

Katılım bankaları, Kur Korumalı TL Hesaplarının repo faizinden düşük kâr vermeme özelliğine ilişkin icazet aldı. Buna göre katılım hesaplarında kâr durumuna göre repo faizinden daha düşük kâr paylaşımı olabilecek. Bilindiği gibi katılım hesaplarının en önemli özelliği, vade sonunda müşteriye sunulacak kâr tutarının önceden bilinmemesi. Katılım bankaları, her vade döneminde müşterisine farklı tutarda kâr verebiliyor. O dönem elde ettiği kârı müşterileri ile paylaşması sebebiyle müşteriye kesin kâr garantisi de verilemiyor. Hatta bu hesapların önemli özelliklerinden birisi de kâr ile beraber zarara da ortak olunması. 

Katılım bankaları, Kur Korumalı Vadeli TL Hesaplarında faize yer vermezken müşteriye sunulacak kâr tutarı, repo faizinden daha düşük olabilecek. Ayrıca vadeden önce hesabın kapatılması halinde vade başlangıç tarihinde belirlenen kur ile hesabın kapatıldığı gün yayınlanan kur karşılaştırılacak. Bu kurlardan daha düşük olanı işleme alınacak olup zarar durumunda müşteriye zarar yansıtılabilecek. Bu da katılım hesaplarının Kur Korumalı Vadeli TL Hesabıyla uyum içerisinde çalışacağını gösteriyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@