Milyonlarca Memur ve Emekli Bekliyordu: Zamlı Maaşlar Bayramdan Önce Yatar Mı?

Temmuz ayına sayılı günler kala milyonlarca memur ve emekli için kritik geri sayım başladı. Emekli ve memur maaşı enflasyon farkı zammı sonrası bayram öncesi yatar mı 2022?

Finans 22.06.2022 - 15:47 22.06.2022 - 15:57 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile emekli ve memur maaşına Temmuz ayında gelecek enflasyon farkı zammı da merak konusu olmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan Haziran ayı enflasyonu 2022 oranının ilan edilmesi ile beraber Temmuz ayında hesaplara yatacak olan zamlı maaşlar da kesinleşmiş olacak. 

Kurban Bayramı 2022 yılında Temmuz ayının başına denk geliyor. Bu nedenle zamlı emekli ve memur maaşlarının Kurban Bayramı öncesi yatırılıp yatırılmayacağı merak konusu oldu. Peki, memur ve emekli maaşına ne kadar zam gelecek, enflasyon farkı zammı hesaplama yüzde kaç, bayram öncesi memur maaşı yatacak mı, emeklilere bayramdan önce maaşı yatırılacak mı?

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞINA ENFLASYON FARKI ZAMMI HESAPLAMA! ZAM ORANI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Emekli ve memur maaşı için her sene yılda 2 kere hükümet ile memur sendikaları arasında imzalanan anlaşma kapsamında belirlenen zam oranına ek olarak 6 aylık enflasyon oranını aşan tutarda ek enflasyon zammı yapılıyor. Bu nedenle ilk 6 aylık enflasyon oranı toplamı memur ve emekli maaşlarına ilave zam yapılması açısından büyük önem taşıyor. Yılın ilk 5 aylık enflasyon toplamı yüzde 37 olarak gerçekleşirken Haziran ayı enflasyonu ile bu oranın en fazla 42-43 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK, TEMMUZ AYINDA KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ MEMUR, EMEKLİ MAAŞLARI ÖDENİR Mİ, ÖDENECEK Mİ 2022?

Bilindiği üzere her ay düzenli olarak memurlar ayın 15'inde, memur emeklisi maaşları ayın ilk haftasında, Bağkur ve SSK emeklisi olan kişiler ise ayın 3. haftasında ödemelerini alıyor. Ancak hükümetin her bayram öncesinde olduğu gibi bu bayramda da hem memur hem de emekli maaşlarını bayramdan önce yatıracağı iddia ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@