TBMM'den Memur Ve Emeklilere Yüzde 2,5 Ek Zam Hakkında Kötü Sürpriz!

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan yüzde 2,5 ek zam ile alakalı olarak sürpriz bir son dakika gelişmesi yaşandı. Memurlar ve emekliler 15 Ocak'ta ek zam olmadan maaşlarını alacaklar.

TBMM'den Memur Ve Emeklilere Yüzde 2,5 Ek Zam Hakkında Kötü Sürpriz!

Türkiye'de emmurlara ve memur emeklilerine verilecek olan yüzde 2,5 oranındaki ek zam ile alakalı tartışmalar yaşanırken TBMM'den konuya dair bir son dakika haberi geldi. TBMM'de görüşmeleri devam eden kanun teklifi ile alakalı olarak yaşanan sürpriz gelişme ek zammın ertelenmesine neden oldu. Yapılan planlamaya göre bugün TBMM'de memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 ek zam yapılmasına dair kanun teklifi görüşülecekti. Ancak görüşmeler sırasında iktidar ile muhalefet milletvekilleri arasındaki usul tartışması ek zammı içeren kanunun görüşülmesini gelecek haftaya bıraktı.

TBMM MEMUR VE EMEKLİ EK ZAMMINI GÖRÜŞEMEDİ

AK Parti ve MHP Milletvekilleri tarafından müteahhitlere fiyat farkı verilmesine dair kanun teklifi görüşülürken bir ek maddenin teklife eklenmesi önerildi. Bu madde ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bazı yetkiler verilmesi öngörülüyordu. Tartışmalar hararetlenince CHP toplantı yeter sayısı olup olmadığının belirlenmesi için TBMM Başkanlığından yoklama istedi. Yapılan yoklamada toplantı yeter sayısı çıkmayınca oturuma son verildi. Bu şekilde memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak yüzde 2,5 ek zam için görüşmeler başlamadan TBMM'de haftalık mesai sona erdi. TBMM yeni mesahiye 18 Ocak Salı günü başlayabilecek.

EK ZAM GÖRÜŞMESİ HAFTAYA KALDI

Memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak ek zam ile alakalı olarak görüşmeler gelecek haftaya kaldı. Bundan dolayı da 15 Ocak'ta maaş alacak olan memur ve memur emeklileri ek zam ile alakalı olarak herhangi bir ödeme alamayacaklar. Zamlı maaşlarını eksik almak zorunda kalacak olan memur ve memur emeklileri kanun teklifinin yasalaşmasının ardından yüzde 2,5 oranında zammın karşılığı olan ilave ek ödemeyi alabilecekler. Muhtemelen de Ocak 2022'de yapılması gereken ek zam Şubat 2022 maaşlarına eklenecek.

EK ZAM SÜRPRİZİ MORALLERİ BOZDU

Ek zammın maaşlara yetişmesini bekleyen memurlar ve memur emeklileri şimdi gelecek hafta yeniden TBMM'de yapılacak olan görüşmeleri beklemek zorunda kalacaklar. Ocak ayında bekledikleri zammı alamayacak olan memur ve memur emeklilerinin maddi olarak herhangi bir kayıpları olmayacak. Memur ve memur emeklileri Ocak ayı için de ek zammı alacak ama tek değişen Ocak ayı ek zam farkını Şubat ayında almaları olacak.

SONRAKİ HABER