Uyarı Banka CEO'larından Geldi: Faiz Balonunu Patlatmamız Lazım!

Son dönemde faiz oranları sık sık tartışılmaya devam ederken vatandaşlar faizlerin yüksek, ekonomistler ise düşük olduğunu savunuyor. Konu hakkında son değerlendirme ise CEO'lardan geldi!

Finans 15.10.2021 - 10:40 15.10.2021 - 10:43 Gülcan Özer

Amerikan Merkez Bankası FED faiz artırımı ve varlık alımı tartışmaları ile finans sektörlerinde fırtınalar koparmaya devam ederken dolar kurunda da yükseliş sürüyor. Negatif faiz uygulamaya devam eden Amerika başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile faiz indirimine yanaşılmıyor. 

Konuyu değerlendiren dev yatırım bankalarının CEO'ları ise süreçte artık makro ekonominin desteklenmesi amacı ile düşük faiz politikasına son verilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Faiz ve enflasyon döngüsü içerisinde dünyayı önümüzdeki günlerde daha zorlu sınavlar bekliyor olabilir... 

FAİZ İNDİRİMİ SÜRERSE ENFLASYON PATLAYABİLİR! 

Wall Street Bankaları tarafından bilanço duyuruları yayımlanmaya devam ederken açıklanan verileri değerlendiren Morgan Stanley CEO’su James Gorman “Elimde olsa faizleri artırırım. Balonu patlatalım” sözleri ile finans kulislerine bomba gibi düştü. 

Banka CEO'ları tarafından son dönemde yapılan açıklamalarda paranın son derece kolay erişilebilir olması eleştirilere neden oluyor ve enflasyon için alarm zillerinin çalmasına neden olduğu dile getiriliyordu. 

Bank Of America CEO’su Brian Moynihan yapmış olduğu değerlendirmesinde ise enflasyon sorununun geçici olmadığının altını çizerken St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise enflasyondaki yükselişin artık kalıcı olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@