0,99 - 0,89 faizli konut kredisi şartları neler, kimler kullanabilir? Bakanlık konut kredisi şartlarını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilk evim konut kredisi ve genişletilmiş konut finansman paketi başvuru şartlarını açıkladı. İşte 0.89 - 0.99 faizli konut kredisi kullanabilecek kişiler.

Finans 22.05.2022 - 21:20 22.05.2022 - 21:20 Büşra Uluşen

Bir önceki Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 3 konut finansman paketiyle ilgili detaylar belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından konut finansman projesinin detayları paylaşılırken, vatandaşların aklındaki soru işaretleri de giderilmiş oldu.

Konut finansman paketinin açıklanması ardından ev sahibi olmak isteyen kişiler, 0.89 ve 0.99 faizli krediyi kimlerin ne şartlarla kullanabileceğini araştırıyordu. Hazine Bakanlığı, 0.89 ve 0.99 faizli konut kredisini kimlerin kullanabileceğini maddeler halinde açıkladı.

İlk evim konut finansman paketine kimler başvurabilir, 0.99 faizli kredi kimlere verilecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Twitter hesabından yayımlanan şartlara göre, 0.99 faizli konut kredisini kullanabilecek kişiler ve kullandırım şartları şu şekilde:

- İlk evim konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el konutlara verilecek olup, konut değeri bankaların ekspertiz raporuyla belirlenecek.

- Kredi desteği, kamu bankaları tarafından (Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank) vatandaşların ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecek.

- Krediye başvuru tarihinden itibaren, başvuru sahibinin tamamı kendi adına veya eşi aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekiyor.

- Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabiliyor fakat aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamının bulunmaması gerekmektedir.

- Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanı sıra açık konut kredisi de olmamalıdır.

- 10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0.99 faiz oranı uygulanacak.

-Kredi işlemleri bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek ve vatandaşlar bu paketten yalnızca bir kez faydalanabilecek.

kredi-9

Genişletilmiş konut finansman paketi başvuru şartları neler, 0.89 faizli kredi kimlere verilir?

Genişletilmiş konut finansman desteği, değeri 2 milyon TL’ye kadar olan birinci ve ikinci el konutları kapsamaktadır. Kredi desteği, kamu bankaları tarafından vatandaşların ilk kez konut almalarına destek olmak amacıyla verilecek. Buna göre 0.89 faizli konut kredisi kullandırım şartları şöyle:

- Başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına veya eşi ya da aynı adreste yaşayan çocuklarına ait bir konutun bulunmaması gerekiyor.

- Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabiliyor ancak aynı ailede bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz. Tapu kaydıyla birlikte açık konut kredisi de bulunmamalıdır.

- Bu kredi paketinden, 7 Mayıs 2022 tarihinden önce herhangi bir bankada açılmış olan ve krediye başvuru sırasında konut kredisi çekilecek konut değerinin asgari yüzde 50’sini karşılayacak düzeyde döviz tevdiat katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat ya da katılım bakiyesi bulunan kişiler yararlanacak.

- 7 Mayıs’tan sonra döviz mevduat katılım ve altın mevduat katılım hesaplarına yatırılan ilave tutarlar bu hesaplamanın dışında kalacak.

- Başvuru yapacak kişi, konut değerinin yüzde 50’lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya DTH/altın hesaplarını aktararak ve Merkez Bankası’na satışını gerçekleştirerek yapacaklar.

- 10 yıla kadar vadeli finansman desteği ile aylık yüzde 0.89 faiz oranı uygulanacak.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların ilk evleri için devlet tarafından sunulan kredi desteği için şimdiden milyonlarca kişi hazırda bekliyor. Başvuru sürecinin tamamlanması ardından uygun bulunan kişiler, kredilerini çekerek evlerini satın alabilecekler

Gelişmelerden Haberdar Olun

@