1 Nisan Şakası Değil! Nisan Ayı Doğalgaza Dev Zam İle Başladı! Konutlarda Kullanılan Doğalgaza Yüzde Kaç Zam Yapıldı?

BOTAŞ tarafından doğalgaz fiyat tarifelerinde Nisan ayı güncellemelesi yapıldı. Tüm abone gruplarında doğalgaza zam yapılırken konutlarda kullanılan doğalgaz yüzde 35 zamlandı. 

Finans 01.04.2022 - 00:28 01.04.2022 - 00:44 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de doğalgaz fiyatları yeni bir zam haberi ile yeniden gündeme oturdu. Boru Hatları İle Petrol Talıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından her ayın başında o ay uygulanacak fiyat tarifeleri açıklanıyor. BOTAŞ Nisan ayı boyunca geçerli olarak fiyat tarifelerini kamuoyuna duyurdu. Buna göre doğalgaz fiyatlarında tüm abonelik gruplarında dev zamlar yapıldı. 

BOTAŞ'TAN DOĞALGAZ ZAMMI AÇIKLAMASI!

BOTAŞ tarafından yapılan zamma ilişkin bir açıklama da yayınlandı. BOTAŞ’ın açıklamasında, “Doğalgaz bilindiği gibi ithal bir enerji kaynağı olup yüzde 99’luk kısmı uluslararası anlaşmalarla yurt dışından temin edilmektedir. 2021 yılının başından itibaren dünya enerji piyasalarında yaşanmakta olan olağandışı dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kalınmaktadır. Dünyada yüksek enerji fiyatlarını bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranlarda yansıtmadığımız da bilinmektedir.” denildi. 

AVRUPANIN KONUTLARDA KULLANILAN EN UCUZ DOĞALGAZI TÜRKİYE'DE İDDİASI!

BOTAŞ tarafından verilen bilgilere göre tüketicilere artan maliyetlere karşın yüzde 76 oranında devlet desteği sağlanıyor. Ayrıca kurum Avrupa ülkeleri arasında konutlarda en düşük fiyatlrı doğalgazın Türkiye’de kullanıldığını iddia etti. Ayrıca 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren doğalgaz fiyatlarında tüketicileri imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek doğalgaz zammı yapılmasının zorunluluk haline geldiği bildirildi.

KONUT ABONELERİNİN DOĞALGAZ FİYAT TARİFESİNE YÜZDE 35 ZAM KARARI

BOTAŞ’ın açıkladığı yeni fiyat tarifesine göre elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 44,30 oranında, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 50 oranında ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 35 zam yapıldı. 

Nisan ayından itibaren konutlarda kullanılan doğalgaz yüzde 35 zamlı olarak faturalandırılacak. Kış şartlarının ortadan kalması biraz olsun bu zammın etkisini azaltması bekleniyor. Ayrıca doğalgaz zammı enflasyonu da ciddi anlamda negatif açıdan etkileyecek. Doğalgaz zammının enflasyona etkisi Mayıs ayında açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon rakamı ile ortaya çıkacak.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@