15 Yaşından Küçük Çocuğu Olanlar Dikkat! Annelere 1.531 Lira Ödeme Yapılacak!

Devlet tarafından 0-15 yaş aralığında çocuğu bulunan çalışan annelere aylık kreş yardımı yapılmaktadır. Kreş yardımı ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde.

15 Yaşından Küçük Çocuğu Olanlar Dikkat! Annelere 1.531 Lira Ödeme Yapılacak!

Türkiye'de bulunan annelerden yaklaşık 3.5 milyonu çalışıyor. Kadınların istihdam edilmesi için sigortalı annelere verilen kreş yardımı 2022 yılında da devam edecek. Devlet tarafından maddi konuda zorlanan annelere, çocuklarını kreşe verebilmeleri için aylık olarak kreş yardımı yapılıyor.

KREŞ YARDIMI NE KADAR 2022?

Devlet tarafından sigortalı çalışan annelere verilen kreş ücreti 2022 yılı için 1.531 lira olarak belirlendi. Bunun yanında İŞKUR İşte Anne Projesi kapsamındaki kurslara katılan annelere de günde 110, ayda 3.300 lira, 3 ayda ise 9.900 lira ödeme yapılıyor. İşbaşı eğitim programına katılan annelere de bakım parası olarak 400 lira ödeme yapılacak.

Eğitimli çocuk bakıcısı desteği olarak 5 bin 651 lira, kurumsal çocuk bakımı projesi için de 1.510 lira aylık ödeme yapılıyor.

Sigortalı çalışan annelere kreş desteği olarak, geliri brüt asari ücretin iki katını aşmayan, 0-60 ay arasında çocuğu olan ve bu çocuğunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kreş, anaokuolu ya da gündüz bakımevlerine gönderen aileler faydalanabiliyor.

kreş yardımı

KREŞ DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Kreş yardımından faydalanmak isteyen anneler, kreş yardımı başvuru fornu, TC kimlik belgesi, işyeri tarafında onaylanmış maaş bordrosu, ikametgah adresi, nüfus kayıt örneği, kirada oturuluyorsa kira belgesi ve kontratıonı beyan ederek başvurularını gerçekleştirebilecekler.

İŞTE ANNE PROJESİNDEN HANGİ İLLERDE YAŞAYAN ANNELER YARARLANABİLİR?

İŞKUR tarafından düzenlenen İşte Anne projesinden 0-15 yaş aralığında çocuğu olan anneler yararlanabilmektedir. Ayrıca evlat edinmiş olan anneler de proje kapsamındadır. Anneler, mesleki eğitim kursları ya da işbaşı eğitim kurumlarına katılıp düzenli katılım sağladıkları takdirde ayda 3 bin 300 lira ödeme almaktadır.

İşte Anne projesi Türkiye'nin 81 ilinde geçerlidir. Bu destekten yararlanabilmek için annenin İŞKUR'a kayıtlı işsiz olması, işverenin birinci ya da ikinci dereceden akabası olmaması ve işbaşı eğitim programına başvuru ypmış olması gerekmektedir.