18 55 Yaş Arası İşsizler! 1193 Lira Ödeniyor Kadın Erkek Herkesi Kapsıyor

İşi olmayan, çalışamayan, sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara sağlanan haklardan bir tanesi de 1193 TL. Geri ödemesiz sağlanan bu ödeme için aracı olan kurum ise Aile Bakanlığı.

Finans 03.12.2021 - 13:18 03.12.2021 - 13:18 Mustafa Karagöz

Dünyanın içerisinde bulunduğu ağır ekonomik şartlar Türkiye'yi de etkiliyor. Yaşanan sorunlu süreçte işi olmayan vatandaşlar ise daha büyük zorluk çekiyorlar. Sosyal devlet anlayışı kapsamında ise işi olmayan vatandaşlara çeşitli destek ödemeleri sağlanıyor. Destek ödemelerinde aracı olan kurumların başını Aile Bakanlığı çekiyor. Ayrıca bakanlığın kamuoyu tarafından az bilinen destekleri de bulunuyor. 

Az bilinen desteklerden bir tanesi işi olmayanlar için geçerli. Aile Bakanlığı işi olmayan, çalışamayan, sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara iki aşamalı iş bulma ve işe yönlendirme destekleri ödüyor. Bu iki destek, vatandaşların işe giriş aşaması sürecinde yaşayabileceği ihtiyaçlar için ödeniyor. 

YILDA BİR SEFER ALINABİLİR! ÖDENEN TUTAR YAKLAŞIK 1193 TL

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan destek ödemeleri yılda bir defa ödenir. Vatandaşlar bir sonraki yıl aynı konumda olmaları durumunda bu desteği yeniden alma hakkı kazanırlar. Ayrıca destek iki aşamalı ödenirken ilk aşama 282 TL'ye kadar, ikinci aşamada ise 1193 TL'ye kadar bakanlık yardımı alınır. Ödemelerin alınabilmesi için ise şartlar var. 

1193 tl ödeniyor (2)

282 TL Desteği Alabilmek için

İş bulma parası adıyla verilen destek sosyal yardım alan işsiz olan vatandaşlara iş bulmaları aşamasında verilir. İş bulma parası, vatandaşların iş görüşmesine gitme aşamasında yol ve diğer küçük ihtiyaçları sağlanır. Ödemeler yılda üç defa alınabilir. Toplam rakam ise net asgari ücretin yüzde 10'u kadar 2021 yılı için 282 TL'ye kadar yapılır. 

1193 TL Destek Almak için

Aile Bakanlığı'nın sağladığı ikinci destek ise işe başlama aşamasında sağlanır. Bu destek yılda bir defa ödenir. Ödemeler brüt asgari ücretin 1/3'ü kadar olup 2021 yılı için yaklaşık 1193 TL'dir. 

1193 tl ödeniyor (1)

Desteğin kimlere ödendiğine dair Aile Bakanlığı "3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen  ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen sosyal yardım yararlanıcıları" açıklamasında bulundu. 

1193 TL DESTEK ALABİLMEK İÇİN BAŞVURU ADRESİ

Aile Bakanlığı 1193 TL destek ödemesi almak için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar yazılı başvuru yapacaklar. Başvurular için adres ilçe kaymakamlıklarında yer alan SYDV birimleri olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@