2010 Yılından Sonra Kredi Çeken Herkesi İlgilendiriyor! Yargıtay Noktayı Koydu, Bankalar Para İadesi Yapacak

Vatandaş özellikle de son yıllarda acil nakit para ihtiyaçları, ev ve araba almak için banka kredilerini daha fazla tercih etmeye devam ederken kredi çeken kişilere para iadesi müjdesi geldi!

Finans 09.12.2021 - 12:11 09.12.2021 - 12:11 Gülcan Özer

Özellikle de son yıllarda kredi faiz oranlarının düşmesi, kredi çekmenin kolaylaştırılması, son 2 senedir ise pandemi nedeni ile ucuz destek kredilerinin sağlanması gibi farklı pek çok nedenle banka kredisi kullanan kişilerin sayıları arttı. Bankaların artık cep telefonu mesajı ile ve bankaya gitmeden dahi tek bir tıkla kredi vermesi vatandaşın daha fazla kredi çekmesine neden oldu. 

Artan kredi talebi bankaların da iştahını kabartırken bankalar sadece kredi faiz oranları üzerinden elde ettikleri gelirle yetinmeyince ortaya farklı pek çok kredi masrafı çıktı. İhtiyaç kredisi dosya masrafı, konut kredisi ekspertiz ücreti, hayat sigortası, araç poliçesi, DASK ve zorunlu kredi kartı gibi çok sayıda üründe banka kredileri ile beraebr vatandaşa dayatılmaya başlanınca Tüketici Dernekleri devreye girdi. 

SON 10 SENEDE KREDİ KULLANANLAR DİKKAT! PARANIZI İADE ALABİLİRSİNİZ... 

Özellikle de son dönemde vatandaşın kredi çekerken artık çok daha fazla bilinçlenmesi ve kredi karşılaştırma siteleri üzerinden faiz hesaplaması yapması nedeniyle bankalar zorunlu olarak kredi faiz indirimi yapmak zorunda kalmıştı. Kredi faiz oranlarını düşüren bankalar faizden kaybettikleri parayı müşterilerine zorunlu kredi kartı ve sigorta ürünleri satarak telafi etmeye başlarken kredi masrafları ödenen faiz ile yarışır hale gelmişti. 

kredi masrafı para iadesi

KREDİ DOSYA MASRAFI İADESİ ZAMANAŞIMI SÜRESİ NE KADAR?

Kredi dosya masrafı geri alma zamanaşımı olarak belirlenen süre 10 senedir. Tüketici en fazla geriye dönük 10 sene önceki kredi için para iadesi talebinde bulunabilir. Bu nedenle 2022 yılı için bu süre 2010 yılı olarak uygulanmaktadır. Aralık ayında olduğumuz için 9 Aralık 2010 tarihi ve sonrasında çekilen krediler için itirazda bulunabilir. 

kredi dosya masrafı nasıl geri alınır

KREDİ DOSYA MASRAFI İADESİ GERİ ALMA BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Süreçte çekmiş olduğu ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi için dosya masrafı ödeyen kişiler Tüketici Hakem Heyeti üzerinden başvuru yapıyor. Tüketici Mahkemeleri tarafından çok sayıda emsal lehte karar bulunmakta olup önemli olan kişinin başvurusunda ödemiş olduğu masraf dekontunu ibraz etmesidir. 

resmi gazete sigorta maddesi

KREDİ ÇEKERKEN SİGORTA ZORUNLU MU, İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ HAYAT SİGORTASI KESİNTİSİ İADE NASIL ALINIR?

6502 Takütecinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında kredi çekerken sigorta yaptırılması zorunlu olmayıp kredi çeken kişinin 30 gün içinde bankaya itiraz etmesi durumunda bu sigorta parası tutarı da iade edilmektedir. Yargıtay tarafından açıklanan emsal karar bulunmakta olup konu hakkında açıklama yapan Avukat Cansu Bektaşlı, tüketici hakem heyetine başvuru yapılarak kredi sigorta bedeli iadesi alınabileceğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@