2022 Araba Fiyatları İçin Eski Normale Dönüş Sinyali Mi? Cep Yakan Araç Fiyatlarına İlk Devlet Müdahalesi Geldi!

Sıfır araba fiyatları ve 2.el araç fiyatı rekor fiyatlara yükselirken beklenen ilk devlet müdahalesi geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan stokçuluk açıklaması sonrası araba fiyatlarına müdahale yapıldı.

Finans 10.12.2021 - 18:27 10.12.2021 - 18:27 Gülcan Özer

Araba fiyatlarında yaşanan rekor artış sonrası vatandaş isyan noktasına gelirken sonunda beklenen ilk devlet müdahalesi yapıldı. Her sene Aralık ayında düzenlenen sıfır araç kampanyaları ile araba fiyatları ucuzlarken bu sene indirim beklenen sıfır araç fiyatları bazı modellerde 300 bin liraya kadar zamlanarak ağızları açık bırakmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamasında stokçulara savaş açacaklarını söylemişti. Katar dönüşü basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bütçe görüşmeleri sonrasında stokçulara yönelik yasal yaptırımları hayata geçireceklerini duyurmuştu. Beklenen ilk karar çıktı ve araç fiyatlarına müdahale yapıldı. 

MANİPÜLASYON YAPILARAK ARAÇ FİYATLARININ YÜKSELTİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ !

Hatırlanacağı üzere araç fiyatları pandemi döneminde büyük bir hızla yükselişe geçmiş, koronavirüs salgını nedeni ile sınırların kapatılması ile tedarik zinciri kırılmış, zorunlu karantina kararları ile araba fabrikaları aylarca kapatılmıştı. Araba üretiminin azalması, insanların koronavirüs salgını nedeni ile toplu ulaşımdan uzaklaşarak araba almaya yönelmesi ile talepte patlama yaşanmıştı. 

araç fiyatları için ilk devlet müdahalesi

ARABA FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Otomobil üretiminin azalması ve araca olan talebin yükselmesi ile arz talep dengesindeki bozulma fiyatlara zam olarak yansımıştı. İlk olarak sıfır araç fiyatlarına rekor zamlar gelmiş, ardından vatandaşın 2. el araba sektörüne yönelmesi ile ikinci el araç fiyatları rekor seviyelere ulaşmıştı. 

Yine sık sık manipülasyon yapılarak fiyatların daha da yukarıya çekildiği iddia edilmişti. Son dönemde ise döviz kurlarında yaşanan yükseliş ile araba fiyatları bir kere daha zamlanmış, ÖTV dilimi değişen araçlarda zamlar 300 bin liraya kadar ulaşmıştı. 

araba fiyatları düşecek mi-1

TİCARET BAKANLIĞI, HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULU STOK CEZASI KESTİ! ARAÇ FİYATLARINA MÜDAHALE EDİLECEK Mİ?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, İzmir'de hizmet veren otomotiv bayisine stokçuluk yaptığı iddiası ile üst ceza sınırı olan 545 bin 550 liralık ceza kesti. Verilen idari para cezası son dönemde sık sık gündeme gelen stokçuluk iddiaları sonrasında devletin araç piyasasına müdahalesi olarak lanse edildi. 

Kurul tarafından yapılan açıklamada "Arz talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarına ve kurallı serbest piyasayı bozucu faaliyetlere karşı caydırıcı tedbirler alınmakta ve Bakanlığımızca mevzuat çerçevesinde tüm imkanlar seferber edilmektedir" ifadelerine yer verilirken söz konusu ceza yoka düşen ve bu nedenle zamlanan araba fiyatlarını düşürecek bir hamle olarak nitelendirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@