2022 Asgari Ücrete Babayiğitlik Jesti! Cumhurbaşkanı Erdoğan İpucu Vermişti İlk Rakam Kulislere Düştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 asgari ücret konusunda büyük bir ipucu vererek çalışanları heyecanlandırdı. Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret jesti ne kadar olacak? Kulislerdeki ilk rakamlar...

Finans 01.12.2021 - 12:09 01.12.2021 - 12:09 Mustafa Karagöz

2022 yılı asgari ücret görüşmeleri 1 Aralık itibariyle başlayacak. Türk İş Sendikası Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) çalışanlar için, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işverenler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise hükümet adına masada olacak. Görüşmelerin 2 hafta sürmesi daha sonra ise nihai kararın açıklanması bekleniyor. 

GÖRÜŞMELERDEN ÖNCE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN JEST BABAYİĞİTLİK AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Aralık'ta başlayacak olan asgari ücret tespit toplantıları öncesinde çok önemli açıklamalarda bulundu. TRT1, TRT Haber canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhabirin kendisine yönelttiği asgari ücret sorusunu, çalışanların sevineceği şekilde yanıt verdi. 

Gazetecinin "2022 yılı asgari ücreti konusunda adeta sizden bir babayiğitlik bekleniyor." ifadesini gülümseyerek değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bundan şüpheniz var mı?" diyerek milyonlarca çalışanın heyecanlanmasını sağladı. 

erdoğan 2021 asgari ücret trt

Asgari Ücret Açıklamasının Devamı

Aralık ayı itibariyle başlayacak olan görüşmeler öncesinde asgari ücret konusunda konuşmasını devam ettiren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti. 

"Asgari ücrette 2002 yılında 14. sırada olan ülkemiz 2021 yılında 10. sıraya yükseldi. İşçilerimizin satın alma gücünü yükseltmeye devam edeceğiz. Babayiğitlik bize yakışır evvelallah biz de bunu inşallah ilgili Bakanım gerekse heyeti gerekse yine çalışma arkadaşlarım geniş istişareler yapmak suretiyle çok fazla uzatmadan kararımızı vereceğiz."

2022 asgari ücret maaş

KULİSLERDEN İLK RAKAMLAR GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret konuşmasının hemen ardından kulislerde bazı rakamlar değerlendirilmeye başlandı. 

AK Parti kanadından gelen daha önceki açıklamalarında yer aldığı değerlendirmelerde özellikle kasım ayı başlarında AK Parti Grup Başkavekii Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamalar hatırlatıldı. 

AK Parti Grup Başkavekii Cahit Özkan kasım ayının ikinci haftası başında bir tv programında yaptığı konuşmasında asgari ücret için 4.000 TL seviyesini işaret etmişti. Özkan konuşmasında "İnşallah 19 yıllık dönemde ortaya koymuş olduğumuz asgari ücret zammının en üst seviyede belirlendiği bir zam olacağını buradan ifade edebilirim." demişti.

aralık 2021 asgari ücret cahit özkan

Bu açıklamanın üzerinde program sunucusu "Asgari ücret 4 bin lira olacak mı?" sorusunu yöneltmişti. Özkan bu soruya ise a "Bu dediğiniz anlattıklarımızdan çıkabilecek sonuç, belki bu tarafları gösterebiliyor. Endişe etmeyin diyorum" şeklinde yanıtlamıştı. 

4.000 TL ÜZERİNDE DURULUYOR

Kulislerde 2022 asgari ücret konusunda ele alınan rakamların 4.000 TL bandında olabileceği ifade ediliyor. Hükümetin işçiye doğrudan destek sağlaması, vergi ve prim ödemelerinde indirim ihtimalleri ve işveren zammı ile birlikte ödenecek net tutarın bu rakama çıkabileceği ifade ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@