3.400 TL Olacağı İddia Ediliyor! 2022 Asgari Ücret Görüşmeleri Ne Zaman, Tespit Komisyonu Hangi Tarihte Toplanacak?

2022 asgari ücret ne kadar olacak? 2022 asgari ücret tahmini rakamları havada uçuşurken asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri takvimi belli olmaya başladı. Asgari ücret toplantısı ne zaman?

Finans 19.10.2021 - 10:31 19.10.2021 - 10:39 Gülcan Özer

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren 2022 asgari ücret görüşmeleri için geri sayım hızlandı. 2022 asgari ücret zam tahminleri peş peşe açıklanmaya devam ederken rakamların netleşeceği kritik asgari ücret tespit komisyonu 2022 görüşmesi içinde takvim netleşmeye başladı. 

Bu sene hem işçi hem de işverenler tarafından asgari ücret tespit komisyonu için değişiklik talebi yapılırken komisyonda her iki tarafında daha iyi temsil edilebilmesi için kapsamın genişletilmesi istenmişti. Görüşmelere katılan işçi ve işveren sendikalarında asgari ücretli çalışanların son derece az olması tartışmaları alevlendirirken asgari ücretli çalışan sayısının daha fazla olduğu sendikakların komisyona dahil edilmesi istendi. 

2022 ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ! ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELECEK 2022?

Asgari ücret zam tahminleri bir bir açıklanmaya başlarken işçi ve işveren sendikaları tarafından da yeni rakamlar telaffuz ediliyor. Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı işverenlerle yapmış olduğu toplantıda işverenin yüzde 30 oranında zam beklentisi olduğunu belirtirken hükümete yakın gazatelerin asgari ücret tahminleri ise 3 bin 400 TL olarak yer almıştı. 

İşçi sendikaları ise bugünkü asgari ücretle sadece 10 gün geçinmenin mümkün olduğunu belirterek yüksek zam talebinde bulunurken "son 45 yılın en iyi zammı" açıklaması da çalışanlar tarafından sevinçle karşılanmıştı. 

asgari ücret toplantısı

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN ARTACAK 2022?

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan zam pazarlığı sonrasında açıklanacak olan resmi zam oranı ile beraber çalışanlar 2022 yılının Ocak ayı itibari ile zamlı maaş almaya başlayacak. Ocak ayı asgari ücret maaş ödemeleri zamlı rakamlar üzerinden yapılacak. Yani 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile asgari ücret zamlanacak. 

asgari ücret ne zaman belli olacak-1

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK, ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANACAK?

Asgari ücreti belirlemek için kurulan komisyon 3 tur toplantı düzenleyecek. Aralık ayının ilk ya da ikinci haftası içerisinde bir araya gelecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022 toplantısı ilk kez işçi sendikalarının ev sahipliğinde bir araya gelecek. Ardından asgari ücret tespit komisyonu 2. tur toplantısı işveren sendikası ev sahipliğinde yapılacak. Son toplantı ise hükümetin ev sahipliğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yapılacak. 

3 toplantının tamamlanmasının ardından 4. toplantı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafların da katılacağı bir basın toplantısı düzenleyecek ve 2022 asgari ücret zam oranı ile yeni asgari ücret rakamını açıklayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@