5 Market Yine Ceza Aldı! Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Sebepsiz Yere Yüzde 20 Zam Yapan Marketlere Ceza Kesti

Dolar kurunda yaşanan yükselişi neden göstererek zam yağmuru yağdıran marketler doların düşüşünü fiyatlarına yansıtmadı. Yaşanan süreci değerlendiren Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ceza yağdırdı.

Finans 26.12.2021 - 09:16 26.12.2021 - 09:16 Gülcan Özer

Zam yağdıran marketlere, bu seferde Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ceza yağdırdı! Döviz kurlarında yaşanan hızlı yükselişi fırsata çeviren bazı uyanık marketler o dönemde etiketleri günlük olarak değiştirmeye başlamış, vatandaş adeta zam yağmuru altında nefes alamaz hale gelmişti. 

Doların 18,36 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu kırmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TL'ye destek paketi ile kur bir anda aşağı yönlü hareketlenmişti. Doların 18 TL seviyesinden 11 TL seviyesine kadar gerilemesinin ardından ne yazık ki fiyatlarda indirimler beklendiği kadar hızlı gelmedi. 

ZAM YARIŞINA GİREN MARKETLER İNDİRİMDE SESSİZ KALDI! 

Söz konusu zam yapmak olduğunda adeta birbirleri ile kıyasıya bir rekabet içerisine giren marketler indirim konusunda ise ölüm sessizliğine büründü. Roket hızı ile fırlayan fiyatlar adeta bir kaplumbağa hızında gerilemeye devam ederken yaşanan süreç vatandaşın büyük tepkisine neden olmuştu. 

İndirim bir yana bazı marketlerin ürünlerine yüzde 20 oranında zam yaptığının tespit edilmesi üzerine Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu devreye girdi. Kurul vatandaşlardan gelen şikayetleri görüştü ve karar bağladı. Yapılan şikayetler üzerine başlatılan incelemelerde bazı marketlerin alış fiyatları sabit kalmasına rağmen belirli ürünlerde yüzde 20 oranında zam yaptıkları tespit edildi. 

Sebepsiz yapılan zamlar marketlerin ceza almasına neden olurken Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu 5 markete "sebepsiz zam" cezası kesti. Özellikle de beyaz peynir grubunda sebepsiz yere yüzde 30 oranında zam yapıldığı, tavuk ve kırmızı et grubunda da maliyetler sabit kalmasına rağmen fiyatlara yüzde 20 zam yansıtıldığı belirlendi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@