5 Mayıs evde bakım parası yatan iller! İlk şehir için ödemeler başladı mı?

Mayıs 2022 evde bakım parası ödeme tarihleri belli oldu mu? İlk şehir için evde bakım maaşı ödemeleri ne zaman hangi gün ödenmeye başlayacak? Bakan Yanık'tan resmi açıklama geldi mi? İşte son durum

Finans 04.05.2022 - 16:53 04.05.2022 - 16:54 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Evde bakım parası ödemelerinde son durum merak ediliyor. Mayıs 2022 dönemi ödemelerini bayramdan önce alamayan hak sahipleri tatilin sona ermesinin ardından ilk iş olarak kendi şehirleri için ödemelerin yatıp yatmadığını kontrol etmek olacak. Peki Mayıs ayı ödemeleri için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan herhangi bir açıklama geldi mi? İşte son gelişmeler. 

EVDE BAKIM PARASI MAYIS 2022 DÖNEMİ ÖDEME TARİHLERİ

Evde bakım parası ödemeleri için Mayıs ayı ödemeleri Ramazan Bayramından önce ödenecek mi? beklentisi oluşmuştu. Ancak Aile Bakanlığı ödemelerin normal tarihlerinde yapılacağını işaret etmişti. Bu kapsamda bayramdan sonra ödemeler başlayacak. 5 Mayıs itibariyle evde bakım parası ödemeleri için henüz ilk adım atılmadı. İlk ödemeler ayın beşinci günü itibariyle başlamadı. 

İlk ödeme yapılacak tarih...

Bilindiği üzere evde bakım parası ödemeleri her ayın belli günleri arasında ödenir. Bu süreç her ayın 7. 8  veya 9 gününde başlar ayın 25. gününe kadar devam eder. Aile Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapmış olduğu ödemelerini genellikle her ayın 20. gününe kadar tamamlar. 

Mayıs 2022 dönemi ödemeleri için ilk tarih 9 Mayıs Pazartesi günü olarak ortaya çıkıyor. Ancak bakanlık birimi çoğu dönemde cumartesi ve pazar günü de ödeme yapıyor. Bu kapsamda önümüzdeki haftasonundan itibaren hesaplar kontrol edilebilir. 

Evde bakım parası sorgulama

Evde bakım parası sorgulamak için vatandaşlar e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ile giriş yapabilir ve daha sonra "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfası üzerinden sorgulamalarını ücretsiz bir şekilde yapabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@