50 Yaş Sınırıyla EYT! Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den 2022 Planlaması Milyonlarca EYT'linin Beklediği Açıklama Geldi

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin EYT konusunda açıklamalarda bulundu. 50 yaş şartıyla emeklilik iddialarının gündemde olduğu dönemde EYT Son Dakika açıklaması ve 2022 EYT Yasası için son açıklamalar..

Finans 08.01.2022 - 11:56 08.01.2022 - 11:56 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son resmi açıklama Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Bakan Bilgin EYT konusunda bakanlığın ne planladığına ilişkin ilk bilgileri paylaştı. 2022 yılında nasıl bir süreç izleneceğini aktaran Bakan Bilgin milyonlarca EYT'liyi ilgilendiren ifadeler kullandı. İşte Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den EYT açıklaması.

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN EYT AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin haftasonu kapsamında bir TV programında yapmış olduğu konuşmasında EYT'liler ile ilgili olarak konuşamsında emeklilik şartlarına değinerek başladı. 

Emekli olmak için uygulana mevduata dair bilgi veren Çalışma Bakanı Vedat Bilgin "Emeklilik meselesi 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün sayısını tamamlama, 2 yıl, 3'cüsü yaş... Üçüncü şık sorun. Yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla ilgili sorun." dedi. Yaş şartı için de kararlar olduğunu hatırlatan Çalışma Bakanı " Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan sayısı arasında bir oran var." diye konuştu.

EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ GELECEK Mİ?

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren EYT konusunda Bakan Bilgin emeklilik oranı ile çalışan oranının Türkiye'de yüzde'nin altına düştüğünü söyledi. Vedat Bilgin bir düzenleme yapılırken tüm bu noktaların göz önünde bulundurulacağını ifade ederek EYT için tarih ipucu verdi.

EYT'nin ne zaman gündeme geleceğine dair Bakan Bilgin "Emekliliğimizi planladığımız için bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz." dedi.

Çalışma Bakanı konuşmasının devamında ise EYT'den önce üzerinde çalışma yapılacak konuları açıkladı. 2022 EYT'den önce Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde çalışacağı konulara dair "Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel... Tüm bunları düzenleyecek düzenleme yapmak. İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Tüm çalışmaları ele alacağız. Önceliklerimizi sıraladım." dedi. 

50 YAŞ ŞARTI DÜZENLEMESİ

EYT için başlatılacak çalışmalarda 50 yaş şartının sınır olacağı açıklandı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in sözlerinin öncesinde 2021 yılının sonuna doğru AK Parti'den gelen açıklamada 50 yaş altına emeklilik uygulanmayacağı, 50 yaşın sınır olacağı ifade edilmişti. Çalışma Bakanlığı'nın da 50 yaş şartı ile EYT için somut çalışmalar başlatması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@