500 TL Yerine 300 TL Ödeyin! Doğalgaz ve Elektrik Faturalarında 200 TL Kazanç

Doğalgaz ve elektrik faturalarına önümüzdeki günlerde yeni zamların gelebileceği konuşuluyor. Artacak olan fatura yükünü bazı ek tedbirlerle azaltabilirsiniz.

Finans 16.10.2021 - 14:41 16.10.2021 - 14:46 Mustafa KARAGÖZ

Temmuz ayı içerisinde hem doğalgaz hemde elektrik fiyatlarına zam yapıldı. Ekim ayı ve Kasım ayı içerisinde yeni zam yapılmasının da gündemde olduğu ifade ediliyor. Özellikle Avrupa'da aratan enerji fiyatlarının Türkiye'yi de etkilemesi muhtemel. Yeni fiyat artışları olma ihtimali vatandaşları endişelendirirken bazı ek önemler bu dönemde vatandaşlara önemli tutarda tasarruf ettirebilir. 

ELEKTRİK FATURALARINDA YÜZDE 30'LUK TASARRUF SAĞLAYIN

Elektrik faturalarında tasarruf sağlamanın bazı adımları var. Gün içinde uygulanacak ve dikkat edilecek hususların gerçekleştirilmesi durumunda faturalarda 1 ayda yüzde 30'luk tasarruf sağlamak mümkün. Bu kapsamda 200 TL gelen bir faturada 90 TL kazanç sağlanabilir. 

200 TL FATURA KAZANCI (2)

* İlk yapmanız gereken tasarruf ampulleri kullanmak. 

* Elektrikli aletlerinizin A plus enerji kullanımlı olması sizi elektrik yükünüzü hafifletecektir. 

* TV, bilgisayar gibi cihazların prize takılması az da olsa enerji tüketimine neden olmaktıdır. Evde olunmadığında kapatılması oldukça önemli. 

* Buzdolabı ve diğer bu tür cihazların yaz kış ayarları yapılmalıdır. 

* Ayrıca cihazların konumları iyi ayarlanmadı. Çok sıcak bir ortamda bulunan buzdolabı daha fazla enerji harcar ve daaha kabarık faturaya neden olur. 

* Kullanılmayan tüm ışıkların kapatılmalıdır. Evlerde gelen yüksek faturanın en temel nedeni gereksiz kullanılan aydınlatmalardır. 

* Soğuk günlerde ısıtıcı kullanımı elektrik faturalarını katlar. Düzgün ısı yalıtımı, ısı kaybının önlenmesi, ek tedbirler ısıtıcının kullanımı azaltır. Isıtıcı kullanımının azaltılması da faturalarda ciddi düşme sağlayabilir. 

DOĞALGAZ FATURALARINDA YÜZDE 40'A VARAN İNDİRİM YAKALAYIN

Isının korunması, saklanması doğalgaz faturalarında çok daha fazla tasarruf etmenine neden olur. Bazı ufak değişiklikler, önlemler faturalarında cebinizi rahatlatır. İşte doğalgaz tasarrufunda yapılabilecekler. 

200 TL FATURA KAZANCI (1)

* Doğalzgaz faturalarının kabarmasının en önemli nedeni ısı kaybıdır. Her ne şekilde olursa olsun bulunduğunuz ortamda ısı kaybını önleyin. 

* Isı kaybını önlemek içi ilk adım bina yalıtımı olabilir. Binanın yalıtımlı olması tek başına bile tasarruf sağlar. 

* Kullanılan odaların kapılarının kapalı olması, camlardan ısı kaybının önlenmesi faturaları düşürür. 

* Peteklerin bulunduğu konum ısının odaya yayılımında etkilidir. Önü açık ve merkezi konumda olması ısı kaybını önler. 

* Kombi bakımı yapılması daha az enerjiyle daha çok ısı anlamına gelir. Bu kapsamda faturalar düşer. 

Tüm bu tedbirlerin uygulanması 500 TL  gelebilecek bir faturada yaklaşık 150 200 TL'lik tasarruf sağlayabilir. Tasarruf tedbirlerinin uygulanmaması durumunda ise hiç beklemediğiniz rakamlarla karşılaşabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@