60 Bin TL İndirim! Yeni ÖTV Düzenlemesi 2021 Resmi Gazete İle Bugün Yayımlandı: Araçlarda ÖTV İndirimi Olacak Modeller

Resmi Gazete bugün yayımlanırken son dakika ÖTV indirimi gündemi salladı. Matrah düzenlemesi nedir, araba fiyatları düşecek mi, ÖTV matrahı nedir?

60 Bin TL İndirim! Yeni ÖTV Düzenlemesi 2021 Resmi Gazete İle Bugün Yayımlandı: Araçlarda ÖTV İndirimi Olacak Modeller

Araç ÖTV oranları 13 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak bugün itibari ile resmen yürürlüğe girdi. Yeni ÖTV düzenlemesi 2021 yılının en çok merak edilen ve araştırılan konuları arasında yer alıyordu. Kararın Resmi Gazete ile yayımlanması ile beraber araba sahibi olmak isteyen kişiler "hangi modellerde ÖTV indirimi olacak, var?". "araç fiyatları düşecek mi?" sorularının yanıtlarını aramaya başladı.

Özellikle de pandemi döneminde araç fiyatları yükselmiş, gelen zam yağmuru ile vatandaş artık araba alamaz hale gelmişti. Süreçte ikinci el araç ithalatı ve ÖTV indirimi sık sık gündeme taşınmış, yükselen fiyatları düşürmek adına hükümetten piyasaya müdahalede bulunulması talep edilmişti.

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETE İLE BUGÜN YAYIMLANDI! ÖTV MATRAHI NEDİR, ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile 13 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (II) Sayılı Listede Yer Alan Bazı Malların Özel Tüketim Vergisi Oranlarına Esas Özel Tüketim Vergisi Matrahlarının Yeniden Tespiti Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4373) bugün itibar ile yürürlüğe girdi.

Yeni karar kapsamında ÖTV matrahı için yeni düzenleme yapılmış oldu. Motor silindir hacmi belirli bir kapasite kadar olan araçları kapsayan düzenlemeyi yürütme görevi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'na verildi.

ötv-kararı-resmi-gazeteKararın yayımlanması ile beraber ÖTV matrahı da merak konusu oldu. Vergi borcunun hesaplandığı tutara matrah adı verilmekte olup ÖTV'nin vergi borcunu hesaplamak için kullanılan vergiye tabi tutara ise ÖVT matrahı adı verilmektedir. Yapılan yeni düzenleme ile bazı modellerde 60 bin liraya varan tutarda indirim olacak.

ötv-matrahı-düşen-modeller

ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇLAR HANGİLERİ, HANGİ ARAÇLARDA, MODELERDE ÖTV İNDİRİMİ OLACAK?

Motor silindir hacmine göre belirlenen ÖTV indirimi için 1600 M3 altı olan;

Özel Tüketim Vergisi matrahı 92 bin lirayı aşmayanlar için vergi oranı yüzde 45,

Özel Tüketim Vergisi matrahı 92 bin lirayı aşıp 150 bin lirayı aşmayanlar için vergi oranı yüzde 50,

Diğerleri için yüzde 80 olarak belirlendi. Yine elektrikli araçların ÖTV oranları da düzenlendi. Yapılan yeni düzenlemeye göre;

Vergisiz fiyatı üzerinden hesaplanmakla beraber 85 bin ile 92 bin TL arasındaki otomobillerin ÖTV oranına yüzde 5 indirim yansıtılırken vergisiz fiyatı 130 bin TL ile 150 bin TL arasında değişen otomobillere ise yüzde 30 ÖTV indirimi gelmiş oldu.

Daha önce 361 bin liraya satılan hibrit araçın fiyatına 60 bin TL ÖTV indirimi yansıdı ve fiyatı 300 bin 850 liraya çekildi. 318 bin liraya satılan normal bir aracın satış fiyatı ise ÖTV matrahı düzenlemesi ile 265 bin 500 liraya kadar çekildi. Yapılan ÖTV indirimi sonrasında uzun süredir alımını erteleyen vatandaşların da tekrar alıma başlaması ve araç piyasasının hareketlenmesi bekleniyor.