8 Ay Sonra 1 Doların İyi ve Kötü Senaryoda Kaç TL Olacağını Açıkladı!

Ekonomist Atilla Yeşilada 8 ay sonra 2022 yılı sonunda 1 doların kaç TL olacağına ilişkin tahminde bulundu. Yeşilada TCMB ve yabancı bankaların dolar TL beklentisi üzerinden tahmin yürüttü.

Finans 05.04.2022 - 09:29 05.04.2022 - 09:31 Mustafa Karagöz

Ekonomist Atilla Yeşilada dolar kuru hakkında yeni değerlendirmelerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bir video yayınlayan ünlü ekonomist şuan elde olan veriler ve bankaların, kurumların beklentileri kapsamında 2022 yıl sonu dolar tahmin beklentisini açıkladı. 

DOLAR 2022 SONUNDA KAÇ TL OLACAK?

Dolar yatırımı yapan yapacak olanlar için görüşlerini açıklayan Yeşilada, şuan ki durum itibariyle dolar kurunun 14.50 TL ile 14.80 TL bandı arasında sıkıştığını söyledi. Bu durumun doğal olmadığını iddia eden Yeşilada yatay kur hareketini TCMB’nin dövizi çıpalaması ile oluştuğunu öne sürdü. Perde arkadasından dolara müdahale edildiği iddiasında da bulunan ünlü ekonomist bunun daha öncede denendiğini ancak başarız olduğunu söyledi. 

Yeşilada dolar kuruna ilişkin beklentilerinde bir de tarih aralığı vererek "Size verebileceğim en kesin tarih aralığını veriyorum. 4 ila 12 hafta içinde yani yaz gelmeden yaz başlamadan Türkiye Aralık 2021 benzeri bir döviz şoku daha yiyecek kafasına. Niye? Cari açık finansmanını bu kez başımızı yakacak." dedi. 

Dolar kuru hakkında yerleşiklerin döviz talebinin bitmediğini ve kur korumalı vadeli mevduatın sonuna gelindiğini iddia eden Yeşilada, yerleşiklerin dövize döndüğünü, bireysellerin sattığını kurumsalların topladığını öne sürdü. 

8-Ay-Sonra-1-Doların-İyi-ve-Kötü-Senaryoda-Kaç-TL-Olacağını-Açıkladı!-22

KÖTÜ SENARYOYU AÇIKLADI

Ekonomist Atilla Yeşilada kötü senaryoda ve iyi senaryoda dolar kurunun ne kadar ileri gidebileceğine ilişkin görüşlerine de değerlendirmesinde yer verdi. 

International of Finance (IFC) kuruluşunun dolar TL tahmininin 16.50, TCMB'nin ise 16.55 TL olduğunu açıklayan Yeşilada bu rakamın yabancı kurumlarda 18 TL ile 20 TL bandında bulunduğunu söyledi. Yeşilada, Forex'in tahminini de 19 TL olarak ifade ederek "Yani bu yılı 18 TL ve altında bir dolar kuru fiyatıyla kapatırsak şanslıyız. Hükümet de şanslı. Ama kötü senaryolarda 20 TL’ye gidebilir. Peki dolar 20 TL’ye giderse ne olur. Şapkadan sermaye kontrolleri mi çıkar bunu düşünmenizi rica ediyorum.” dedi. 

Emlak365.com

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna ilişkin değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmış olup yatırım tavsiyesi içermez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@