ABD'li Dev Bankadan Şok Eden Rapor! Dolar Kuru 10,25 TL Olacak Tahmini!

ABD'nin önemli bankalarından olan Wells Fargo tarafından Türkiye ekonomisine dair çok çarpıcı bir rapor yayınlanarak dolar kurunun 10 TL'ye çıkacağı iddia edildi.

ABD'li Dev Bankadan Şok Eden Rapor! Dolar Kuru 10,25 TL Olacak Tahmini!

Türkiye ekonomisine dair yabancı finans kuruluşlarının ilgisi devam ediyor. Faiz ve enflasyon çıkmazında olan Türk ekonomisine dair son rapor yayınlayan kuruluş ABD'li banka Wells Fargo oldu. Ağustos 2021 raporunu yayınlayan küresel banka dolar kuruna ilişkin olarak da tahminlerde bulundu.

ABD'Lİ DEV BANKADAN DOLAR KURU TAHMİNLERİ

29 Ağustos 2021 tarihi verilerine göre 8,35 TL olan dolar kuru dev bankaya göre yükselişe geçecek. 2021 yılının sonunda dolar kurunun 9,25 TL olacağını tahmin eden Wells Fargo, Eylül 2022'de ise dolar kurunun 10 TL'ye çıkacağına dair öngörüde bulundu. 2022 yıl sonu için dolar kuru tahmini ise 10,25 TL olarak açıklandı.

Wells Fargo tarafından yayınlanan Türkiye ekonomisi raporunda kapsamlı analizlere de yer verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi söylemlerine de değinilen raporda özellikle “faizleri düşürünce enflasyon düşer” fikrinin üzerinmde duruldu.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ İÇİN YENİ ANALİZ

ABD'li banka tarafından yapılan diğer çarpıcı tespitler ise Merkez Bankası'nın rezervleri hakkında oldu. Merkez Bankası'nın rezerv konusunda sıkıntıda olduğunu belirten banka rezervlerin tükendiği ve Merkez Bankası yetkililerinin kısa bir süre içerisinde tasfiye edileceği iddiasında bulundu.

TÜRK LİRASINDA DEĞER KAYBI YÜZDE 10'U BULABİLİR

Merkez Bankası'ndas tasfiyeler ve görev değişimleri olması durumunda yaşanacakları da analiz eden bankanın fikrine göre Türk lirası çok ciddi bir baskı altında kalacak. Dolar karşısında Türk lirasının bir anda meydana gelecek kaybı yüzde 10'u bulabilecek. Bu senaryo bankanın dolar kurunun yıl sonunda 9,25 TL olacak tahmininin dayanağı olarak aktarıldı.

SDR VE SWAP ANLAŞMALARI YETERLİ OLMAZ

Merkez Bankası rezervlerinin toparlanmasının mümkün olmadığını açıklayan Wells Fargo, IMF'den gelen 6,3 milyar dolarlık SDR ve Güney Kore ile yapılan 2 milyar dolarlık swap anlaşmasının Merkez Bankası'nın rezervlerinde bir toparlanma etkisi yapmayacağı düşüncesini payaştı.

Öte yandan enflasyona da değinen dev banka bu konuda da Türkiye ekonomisinin oldukça kırılgan olduğunu ifade etti. Cari açık ve dış finansman ihtiyacının yüksek enflasyon ile Türk lirası üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesini beklediklerini açıklayan banka 2022'de de Türk lirasında değer kaybının süreceği tahmininde bulundu.

SONRAKİ HABER