Aile Bakanlığı Her Ay Nakit Ödeme Yapıyor! İşte Alabileceğiniz Sosyal Yardımlar!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bazı vatandaşlara her ay sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Peki hangi vatandaşlara aylık ne kadar sosyal yardım veriliyor?

Finans 25.09.2021 - 18:29 25.09.2021 - 18:36 Engin Uzunoğlu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar bazı nakit destekler veriliyo. Bu nakit destekleri değerlendiren vatandaşlar başvuru yaparak her ay nakit desteği alıyorlar. Geçim sıkıntısı içerisinde hayatlarını idame ettirmek zorunda kalan bu vatandaşlar aldıkları destek ödemeleri ile yaşamlarını biraz olsun kolaylaştırabiliyorlar. Peki kimler, hangi sosyal yardımları alabilir? 

ELEKTRİK FATURASI NAKİT YARDIMI

Elektirk faturaları için ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakit destek veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu sosyal yardımın detayları merak ediliyor. Bu sosyal yardım için vatandaşlardan başvuru alınmıuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 3294 ve 2022 sayılı kanunlar kapsamında düzenli olarak sosyal yardım alanlar bu elektrik fatrurası yardımından da yararlanıyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen elektrik faturası yardımının miktarı belirlenirken hane içinde yaşayan kişiye göre ödemeler yapılıyor. Buna göre 1-2 kişilik ailelere 68 TL, 3 kişilik ailelere 91 TL, 4 kişilik ailelere 114 TL, 5 ve daha fazla kişilik ailelere ise 137 TL nakit destek veriliyor. Ödemeler ise aylık olarak yapılıyor. 

YAŞLILARA HER AY 828 TL ÖDEME 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 65 yaş üzeri olan ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara her ay sosyal yardım ödemesi yapıyor. Bu vatandaşlar ile eşinin kişi başına düşen aylık geliri 852 TL'den az olmalıdır. Aylık olarak yapılan ödemelerin miktarı 828 TL olarak açıklandı. Başvuru yapan yaşlı vatandaşlar bu sosyal yardım ödemesini alabilmekteler. 

KRONİK HASTALARA HER AY ÖDEME YAPILIYOR

Kronik hasta oldukları için çalışamayacak durumda olan vatandaşlara da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal destek veriliyor. Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle maddi kayıpları olan hasta vatandaşlara düzenli nakdi yardım veriliyor. Bu hasta vatandaşlar kendileri ve bakmakla yükümlü olan kişi aracılığı ile başvuru yapabiliyorlar. Aylıkj 1.797 TL sosyal destek ödemesi hasta vatandaşlara veriliyor. 

SİLİKOZİS HASTALARINA VERİLEN AYLIK SOSYAL YARDIM

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından silikozis hastalarına da sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Buna göre silikozis hastalığı nedeniyle yüzde 15 oranında meslekte kayıp yaşayanlar bu sosyal yardımı almaya hak kazanıyorlar. Sağlık raporu ile başvurulan slikozis yardımı hafif silikozis hastaları için 1.428 TL, ağır silikozis hastaları için de 1.819 TL olarak aylık ödenmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@