Aile Bakanlığı Yakacak Yardımları: İhtiyaç Sahiplerine Odun Kömür Yardımı Yapılıyordu, Doğalgaz Desteği De Başladı

Devletin yakacak yardımları tüm hızıyla devam ederken odun kömür yardımı yapılan ihtiyaç sahiplerine doğalgaz desteği müjdesi geldi. Devletin doğalgaz yardımı, devlet doğalgaz yardım başvurusu başladı

Finans 28.12.2021 - 08:07 28.12.2021 - 08:07 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını nedeni ile tüm dünyada yaşanan ekonomik dalgalanma doğalgaz fiyatlarını da uçurmuştu. Döviz kurunda yaşanan dalgalanma ve enflasyon rakamlarındaki yükseliş fiyatlara zam olarak yansırken yaşanan süreç en çok alt gelir grubu dar gelirli vatandaşları etkilemişti.

Vatandaşın geçim sıkıntısı daha da büyürken devletin sosyal yardımları daha da önem kazandı. Belediyelerin sosyal yardımları devam ederken devlette Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden yardımlarını sürdürüyor. İhtiyaç sahiplerine yakacak yardımları adı altında daha önce odun ve kömür yardımı dağıtılırken bu sene doğalgaz desteği de sağlanmaya başlandı. 

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YAKACAK YARDIMI! DEVLET DOĞALGAZ YARDIMI YAPIYOR MU?

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal HizmetlerBakanı Derya Yanık devletin yakacak yardımı yaptığını belirterek "Bu kapsamda ısınma gideri olarak kömür yardımı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bu yıl 1,8 milyar lira değerinde kömür yardımı yapıldı. Önümüzdeki süreçte bu yardımları doğal gaz desteğiyle sürdüreceğiz. Böylece sadece kömür değil doğal gaz desteği de sağlamış olacağız.

Isınma yardımı kapsamında doğal gaz yardımı sağlanmasına ilişkin hazırlıklar tamamlandı. Enerji Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında çalışma yapıldı. Bazı bölgelerde sadece kömürle ısınma değil doğal gaz altyapısı da söz konusu. İhtiyaç sahibi ailelerin bu ihtiyacının giderilmesinde hem çevreye katkısı hem de daha kolay ve erişilebilir bir ısınma aracı olması açısından kömür için verdiğimiz sosyal yardımı doğal gaz için de vereceğiz" diyerek doğalgaz yardımı başvurularını alacaklarını duyurdu. 

aile bakanlığı yakacak yardımları

DEVLETİN YAKACAK YARDIMI, DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR, BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

İhtiyaç sahibi olan herkese devletin yardım ettiğini ve etmeye devam edeceğini belirten Bakan Yanık, başvuruların sosyal yardımlaşma vakıfları ile e devlet üzerinden yapılabileceğini söyledi. 

YAKACAK YARDIMI BAŞVURUSU E DEVLET ÜZERİNDEN YAPILIYOR MU?

Evet, ihtiyaç sahipleri için devlet başvuru kolaylığı tanımak adına başvuruları e devlet üzerinden de alabiliyor. Bunun için kişinin kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yazarak gelen yeni pencerede istenilen bilgileri doldurması yeterli oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@