Aile Bakanlığı'ndan İhtiyacı Olanlara Sosyal Yardım! Bu Şartları Taşıyanlara Hemen Ödeme Yapılıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımlar verilmeye devam ediliyor. Peki hangi vatandaşlara ne kadar sosyal yardım ödemesi yapılıyor?

Finans 25.12.2021 - 21:09 25.12.2021 - 21:09 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son dönemlerdeki yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşların sosyal yardım ihtiyaçları oldukça yükseldi. Çok sayıda vatandaş durumlarının sosyal yardım almaya uygun oılup olmadığı araştırmaya başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönetiminde milyonlarca vatandaşa sosyal yardım ödemesi yapılıyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar doğru şekilde başvurularını yaparak bu sosyal yardım ödemelerini alma hakkı elde ediyorlar. Peki Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı hangi vatandaşlara hangi sosyal yardımları veriyor?

DOĞUM YAPAN HER ANNEYE ÖDEME YAPIYORLAR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'Nın sosyal yardım programlarından birisi olan doğum yardımı ile vatandaşlar direkt nakit desteği alabiliyorlar. Bu doğum yardımı için vatandaşlardan herhangi bir gelir şartı da aranmıyor. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı doğum gerçekleştiren tüm vatandaşlar bu yardımdan yararlanabiliyorlar. Tek seferlik yardım olan bu doğum  yardımı birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak ödeniyor.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA AYLIK SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ

Eşi vefat eden kadınların ihtiyaç sahibi olmaları durumunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım alma imkanları bulunuyor. Bu sosyal yardım için hanede sosyal güvencesi olan kimsenin olmaması gerekiyor. Bu sosyal yardım programı ile eşini kaybeden ihtiyaç sahibi kadınlara aylık 325 TL ödeme yapılıyor. Ödemeler her ay için hesasplanarak vatandaşlara iki ayda bir veriliyor. 

MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE DÜZENLİ NAKİT YARDIMI 

Vatani görevini yerine getiren askerlerin ailelerinin de ihtiyaç sahibi olmaları durumunda sosyal yardım alma hakları bulunuyor. Bu ailelerin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Askerlik görevini yapan asker evli ise eşi, evli değilse anne veya babası bu sosyal yardımı alabiliyor. Aylık 400 TL olarak ödenen bu sosyal yardım her ay için ayrı ayrıo hesaplanıp iki ayda bir ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriliyor. 

İŞKUR'DAN İŞE YERLEŞENLERE İŞE BAŞLAMA YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işsiz vatandaşların iş sahibi olmaları durumunda onları desteklemeyi sürdürüyor. Bakanlığın sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde 18-55 yaş arasında olan ve çalışabilir durumda bulunanlar İŞKUR'a bildirilerek iş bulmalarına yardımcı olunuyor. İŞKUR bu vatandaşlara uygun iş bulunması durumunda gerekli yönlendirmeyi yaparak sosyal güvencesi olan bir işe başlamalarını sağlıyor. Bu vatandaşlara aynı yıl içerisinde bir defa olmak üzere brüt asgari ücretin üçte biri işe başlama yardımı olarak ödeniyor.

İHTİYACI OLANA NAKİT BARINMA YARDIMI

Barınma yardımı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından birisi olmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi olan ve oturulmayacak derecede bakımsız evlerde yaşayan vatandaşlara bu evlerin bakımı, onarımı, betonarme ev yapımı, eşya alımı ve prefabrik ev yapımı yardımlarında bulunuluyor. Bu sosyal yardımdan yararlanmak için hane içinde kişi başı düşen gelirin net asgari ücretin üçte biri olan 852 TL'den az olmaması gerekiyor. Ayrıca yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile ve dul olma gibi özedl şartlara da shaip olunması gerekiyor.

Barınma yardımı kaspsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara ev onarımlarında 20 Bin TL, prefabrik ev yapımında 30 Bin TL, betonarme ev yapımında 40 Bin TL nakit desteği veriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@