Akaryakıtta Sürpriz İndirim! EPGİS Benzinin Litre Fiyatına Yapılan İndirimi Resmen Duyurdu!

Akaryakıt ürünlerinde yeni bir indirim resmen gerçekleşti. EPGİS tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre benzinin litre fiyatını indirim yapıldı. 

Finans 10.11.2021 - 18:09 10.11.2021 - 18:09 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son dönemlerde yüksek zamlara konu olan akaryakıt fiyatlarında bu sefer indirim gündem oldu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün bir açıklama yaparak benzin fiyatlarında indirime gidildiğini duyurdu. 

BENZİNE NEDEN İNDİRİM YAPILDI

Benzin fiyatlarına indirim yapılmasının ardından vatandaşlar bu indirimin gerekçesini merak etmeye başladılar. Dolar kurunun 9,82 TL'ye kadar yükseldiği bir günden benzin fiyatlarına indirim yapılması anlamlandırılamadı. Ancak akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinin hesaplanmasında baz alınan petrol ürünlerinin fiyatlarında bir süredir geri çekilmeler meydana geliyor. 

Petrol üreten ülkelerin üretim konsuunda yaşadıkları anlaşmazlıklar, arz sıkıntısı ve buna bağlı olarak gerginleşen ilişkiler petrol ürünlerinin fiyatlarında küçük çaplı bir gerilemeye neden oldu. Tüm bu gelişmelerin ardından petrol ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen düşüşler Türkiye'de de akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmasını gerekli hale getirdi.

BENZİN İNDİRİMİ EPGİS TARAFINDAN AÇIKLANDI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından bugün bir açıklama yapıldı. Benzin fiyatlarında yapılan indirimi duyuıran EPGİS litrede fiyatların 32 kuruş indirildiğini duyurdu. Benzin indiriminin ise bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacağı bildirildi. 

benzin indirimi duyurusu

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatlarının hesaplaması da büyük bir merak konusu oluyor. Bu konuda maliyetler Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından çıkartılıyor. Akaryakıt ürünlerinin maliyetleri hesaplanırken iki veri baz alınıyor. Öncelikle Akdeniz piyasasındaki petrol ürünlerinin maliyetlkeri rafinerilerden öğreniliyor. Bunun üzerine dolar kurunun son fiyatlaması alınarak hesaplama yapılıyor. Çıkan rakamlara vergiler katıldıktan sonra akaryakıt ürünleri için net rakamlar ortaya çıkıyor. 

Akaryakıt ürünlerinde uygulanan Eşel Mobil Sistemi gereği fiyatlar kontrol altına alınabiliyordu. Ancak bu durum da ÖTV payı kalmadığı için şimdilik devre dışı kaldı. Eşel Mobil Sistemi uygulanabilirliği için akaryakıtta ya önemli fiyat değişiklikleri ya da ÖTV değişikliği yapılması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@