Altın, Dolar, Borsa, Bitcoin Bu Saate Kilitlendi! Merkez Bankası Nisan 2022 Faiz Kararı Bugün Saat Kaçta Açıklanacak?

Beklenen gün geldi çattı, Merkez Bankası faiz kararı Nisan 2022 için geri sayım başladı. Piyasaların yön bulacağı kritik karar bugün saat kaçta açıklanacak, Merkez Bankası faiz artırır mı?

Finans 14.04.2022 - 08:44 14.04.2022 - 08:44 Gülcan Özer

Piyasaların nefesini tutarak beklediği Merkez Bankası faiz kararı için beklenen gün geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlığında toplanacak olan Para Politikası Kurulu piyasaya yön verecek kritik faiz kararını açıklayacak. 

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyonu rakamlarının yükselmesi ve yıllık TÜFE oranının yüzde 61 seviyesine ulaşması ile faiz kararı daha da kritik bir hale gelmiş ve önemi artmıştı. Normal koşullar altında enflasyonun yükseldiği ortamda Merkez Bankası'nın faiz oranını arttırarak piyasaya müdahale edilmesi beklenirken yeni ekonomi modeli ile faiz artırımına kapılar kapatılmıştı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR, TCMB FAİZ ARTIRIMI KARARI ALIR MI, FAİZ ARTIRIRSA NE OLUR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı için ekonomistlerin beklentisi toplantının bir kere daha pas geçileceği yönünde oldu. Merkez Bankası politika faiz oranı şu anda yüzde 14 olarak uygulanırken bu oranın bir kere daha sabit tutulacağı beklentisi ağırlık kazandı. 

Merkez Bankası'nın faiz artırması durumunda piyasaların beklenmedik bir karar olması nedeni ile tepki vermesi, dolar kuru ve altın fiyatlarında düşüş yaşanacağı belirtilirken faiz indirimi ise beklenmiyor. Faizin pas tutulması durumunda ise anlık dalgalanmalar yaşanabileceği, yukarı yönlü hareketlerde ise direnç noktalarının kırılması için gelecek ekonomik verilerin takip edileceği belirtiliyor. 

merkez bankası toplantı tarihi

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NİSAN 2022 BUGÜN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

TCMB Merkez Bankası PPK Toplantısı Nisan 2022 bugün yani 14 Nisan Perşembe günü yapılırken toplantı saat 14:00'te sona erecek ve TMCB resmi internet sitesi üzerinden alınan karar aynı saatte ilan edilecek. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@