Altın Fiyatları ABD Tüketici Enflasyonu Öncesinde Hareketlendi! Ons Altın Ve Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Altın piyasasında belirleyici olacak olan ABD tüketici enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. ABD TÜFE verileri ne zaman açıklanacak? ABD enflasyon rakamları sonrası altın fiyatları ne olacak?

Finans 13.09.2021 - 18:05 13.09.2021 - 18:15 Engin Uzunoğlu

Altın yatırımcıları için çok kritik bir haftaya girildi. Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD üretici enflasyon verileri beklentileri aşmıştı. Bu hafta ise sıra ABD tüketici enflasyon verisine çevrildi. Ayrıca varlık alımlarına ilişkin azaltma kararına dair de sinyallerin piyasalara verilmesi bekleniyor.

HAFTANIN EN ÖNEMLİ VERİ AKIŞI ABD TÜFE ORANLARI OLACAK

ABD'de son dönemlerde en büyük problem olan enflasyon ile alakalı olarak yeni gelişmeler yaşanmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan ABD üretici enflasyonu yine beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ÜFE'nin hızlı bir şekilde artması piyasaları endişelendirirken FED'in de varlık alımlarını azaltmaya erken başlayabileceğine ilişkin beklentiler ciddileşmeye başladı. 

ABD ÜFE ORANLARI GEÇTİĞİMİZ HAFTA AÇIKLANMIŞTI

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre ÜFE Ağustos ayında yüzde 0,7 artış gösterdi. Yıllık ÜFE artışı ise yüzde 8,3 oldu. Bu rakam 2010 yılından itibaren ÜFE oranında gerçekleşen en büyük yükseliş olarak kayıtlara geçti. 

ABD AĞUSTOS TÜFE ORANLARI NE ZAMAN, HANGİ GÜN VE SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ABD ekonomisinin bu hafta en önemli verisi Ağustos 2021 TÜFE oranı olacak. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarının ne zaman kamuoyuna ilan edileceği bildirildi. Buna göre 14 Aylül Salı günü ABD Çalışma Bakanlığı tarafından tüketici enflasyon verileri açıklanacak. Açıklamanın yapılacağı saatin ise Türkiye saati ile 15:30 olduğu bildirildi. 

ABD tüketici enflasyon verilerinin çok önemli bir anlamı olacak. Bu konuda uzmanlar eğer piyasa beklentilerinin üzerinde enflasyon rakamları çıkarsa ABD'de varlık lımlarının azaltılması kararı öne çekilecek yorumunu yapmaya başladılar. Böyle bir durumda ise altın piyasası için ciddi bir yükseliş trendi de başlamış olacak. 

ABD ENFLASYON VERİLERİ ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

ABD enflasyon verilerinin yüksek çıkması durumunda altın piyasası bundan çok ciddi anlamda yararlanacak. Dolar endeksinin zayıflaması, tahvil faizlerinin varlkıkları korumada yetersiz kalması gibi durumlarda altın piyasasına yönelmeler hızlanacak. Altının yeniden güvenli liman olduğu büyük yatırımcılar tarafından anlaşılacak. Böyle bir piyasa şartlarında da ons altın fiyatında ciddi yükselmeler kaydedilecek.

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN NE KADAR OLDU?

ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen öncesinde ons altın yükseliş hareketine başladı. Haftaya 1.788 Dolar seviyesinden giriş yapan ons altın 1.795 dolar seviyesine kadar çıkarak 1.800 dolar sınırına dayandı. Buna bağlı olarak gram altında da yükselişler kaydedildi. Gram altın şu anda  487 TL'den işlem görüyor. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@