Altın Fiyatları Sağ Gösterip Sol Mu Vuracak? Dünya Altın Konseyi'nden Fiyat Tahmini Geldi

FED varlık alımı azaltımı baskısı ile düşen altın fiyatları hakkında Dünya Altın Konseyi tarafından son dakika açıklaması geldi. Altın fiyatları ne olur, 2021 - 2022 yıl sonu altın fiyatı tahmini!

Finans 08.10.2021 - 15:15 08.10.2021 - 15:35 Gülcan Özer

Tüm dünya genelinde yatırımcının güvenli limanı olarak kabul edilen altın son dönemde Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanması beklenen varlık alımı azaltımı açıklaması nedeni ile büyük bir baskı altında bulunuyordu. Yaşadığı sert düşüşler ile adından söz ettiren altın fiyatları hakkında Dünya Altın Konseyi tarafından yeni değerlendirmeler yapıldı. 

2020 senesinde pandemi nedeni ile dalgalanan piyasalarda son derece büyük bir baskı oluşurken altın fiyatları rekor üzerine rekor kırmış pandeminin parlayan yıldızı olmuştu. Ons altının fiyatı ve gram altın fiyatları yaşadıkları yükseliş ile yatırımcısının yüzünü güldürürken pandeminin en çok getiri sağlayan yatırım aracı olmayı başarmıştı. 

DÜNYA ALTIN KONSEYİ TAHMİNLERİ: SON ALTIN TAHMİNİ AÇIKLANDI! 

Piyasalarda yaşanan dalgalanma ve özellikle de FED varlık alımı açıklaması baskısı ile uzun süredir düşüş eğitiliminde olan ve her yükselişe geçtiğinde yoğun kar satışı baskısı yiyen altın fiyatları hakkında son değerlendirme Dünya Altın Konseyi tarafından yapıldı. Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmayı değerlendiren Dünya Altın Konseyi stagflasyon endişesine işaret ederek yükselişi işaret etti. 

altın-fiyatları-tahmini-dünya-altın-konseyi

Ekonomide yaşanan gelişmelerin incelendiği raporda yılın 2. yarısında büyüme rakamlarındaki yavaşlamaya işaret edilirken düşük büyüme ve yüksek enflasyon rakamlarının altın fiyatları için rüzgarı tersine döndürebileceği vurgulandı. 

altın-fiyatları-ne-olur-1

Düşük büyüme ve yüksek enflasyonun olduğu durumların en çok güvenli yatırım araçlarına yarayacağını belirten Dünya Altın Konseyi WGC belirsizlik zamanında birçok varlığın korelasyonunun arttığını ama altının riskli varlıklarla bu zamanlarda ters bir korelasyon içerisinde bulunduğunu, riskli varlıklar yükselirken ise pozitif bir ilişki içerisinde bulunabileceğini de vurguladı.

Stagflasyon döneminin parlayan yıldızı olmaya aday tek yatırım aracının altın olduğu belirtilirken istihdam verilerinin zayıflaması ve stagflasyon endişeleri varlık alımının erteleneceğine dair beklentilerin altın fiyatları için destek sağlayacağı belirtiliyor.

STAGFLASYON NEDİR?

Fransızca kökenli bir kelime olan Stagflasyon en sık kullanılan ekenomik terimler arasında yer almaktadır. İki kelimenin birleşmesinden oluşmuştur. Kelimenin ilk bölümünü oluşturan Stag bölümü durgunluk anlamına gelen Stagnation kelimesinden gelirken İnflation bölümü ise şişkinlik anlamına gelmektedir. Ekonomide ise bu iki kelime yüksek enflasyon ve durgunluğun bir arada yaşandığı dönemler için kullanılmaktadır. 

NOT: Burada yer alan bilgiler Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@