Altın Fiyatları ve Dolar Tetikteydi! ABD Eylül Ayı Enflasyon Rakamları TÜFE Beklentileri Aştı, Piyasalar Sallandı

Dolar kuru ve altın fiyatları için hayati öneme sahip olan ABD Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Amerika Eylül ayı enflasyon beklentisi üzerinde gelen rakamlar sonrası piyasalar sallandı!

Finans 13.10.2021 - 15:57 13.10.2021 - 15:57 Gülcan Özer

Tüm dünyada piyasaların nefesini tutarak beklediği ABD Enflasyon raporu Eylül 2021 yayımlandı. ABD enflasyon verisi beklentisi ile açıklanan rakam arasında oluşan yukarı yönlü farkın ardından piyasalarda son derece sert tepkiler oluştu. 

ABD ENFLASYON VERİSİ AÇIKLANDI: AMERİKA EYLÜL AYI ENFLASYONU YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

Piyasaların büyük bir merakla beklemiş olduğu ABD Eylül ayı enflasyon verisi ilan edildi. Rezerv para birimi olması nedeni ile dolar kuru için hayati öneme sahip olan enflasyon rakamını tüm dünya yakından takip ediyordu. 

Yayımlanan rapor ile ABD'de tüketici fiyat endeksi Eylül'de yüzde 5,4 artış gösterdi. Enflasyon açıklanmadan önce ilan edilen ABD Eylül ayı enflasyon beklentisi söz konusu rakamın yüzde 5,3 çıkacağı yönündeydi. ABD aylık TÜFE rakamı ise yüzde 0,4 olarak gelirken bu rakamda da beklenti yüzde 0,3 olarak ilan edilmişti. 

dolar ve altın ne olur

ABD ENFLASYON VERİSİ SONRASINDA DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Açıklanan enflasyon rakamlarının beklentileri aşması üzerine piyasalarda son derece sert fiyatlamalar yaşandı. Dolar kuru an itibari ile 9.0878 TL ile işlem görerek bir kere daha tüm zamanların rekorunu kırmış oldu. 

Ons altının fiyatı verinin açıklanması ile beraber varlık alımı konusunun tekrar gündeme gelmesinin ardından önce düştü, ardından ise bir miktar toparlandı ve 1.7661,35 dolar seviyesine yükseldi. İç piyasada gram altının fiyatı ise yükseldi ve 514 TL seviyesine geldi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@