Altın Fiyatlarına Enflasyon Dopingi! Gram Altının Fiyatı Yeniden Yükselişe Geçti

TÜİK Mart ayı enflasyonu 2022 rakamı açıklandı. Açıklanan rakam ile enflasyon yeni rekorunu kırarken yüksek çıkan rakam en çok altın fiyatlarına yaradı. Altın fiyatlarında sonu durum ne?

Finans 04.04.2022 - 12:36 04.04.2022 - 12:36 Gülcan Özer

Küçük yatırımcının vazgeçilmez güvenilir yatırım limanı altın fiyatları bir süredir dalgalı seyreden fiyatları ile hayal kırıklığı yaşatmıştı. Özellikle de Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın ardından sert yükseliş ve çıkışlar gösteren altın fiyatlarında bugün gözler enflasyon rakamlarına çevrilmişti. 

Ukrayna ile Rusya arasında Türkiye'nin yoğun girişimleri ile kurulan barış masası sonrasında altın fiyatlarında sert bir aşağı yönlü hareketlilik başlamıştı. Bugün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından düşüş yönünü kıran altın fiyatları yeniden yeşile döndü ve yukarı fiyatlı hareketlilik başladı. 

ENFLASYON RAKAMLARI SONRASINDA ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, ENFLASYON YÜKSELİNCE ALTIN NE OLUR?

Tüm küresel piyasalarda yeniden yükselen enflasyon şoku yaşanırken pandemi döneminde piyasalara ekonomiyi ayakta tutmak için pompalanan nakit para bolluğu enflasyon canavarını derin uykusunda uyandırmıştı. Zaten yüksek enflasyonla mücadele eden Türkiye'de bu yükselişten payını alırken TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarına göre aylık enflasyon yüzde 5,34 çıkarken yıllık TÜFE ortalaması ise yüzde 60 seviyesini aşarak büyük bir şok etkisi yaratmıştı. 

altın fiyatları 4 nisan

Enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasının ardından gözler piyasaların tepkisine çevrilirken hem dolar kuru hem de altın fiyatları yükselişe geçti. Dolar kuru 14.70 TL seviyesini zorlamaya devam ederken gram altın fiyatı ise yaşadığı düşüşü kırarak yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Gram altının fiyatı 912 TL seviyesini aşarken 22 ayar altının fiyatı 852 TL ve çeyrek altın fiyatı ise 1.499 TL oldu.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@