Altın Piyasasında Baş Döndüren Fiyatlama! Yatırım Şirketlerinden Gündem Sarsan Altın Fiyatları Yorumları

Altın piyasasında bugün önemli fiyat değişiklikleri meydana geldi. Geniş bir bant aralığında işlem gören ons altının son durumu hakkında yatırım şirketlerinden yeni değerlendirmeler yapıldı. 

Finans 06.10.2021 - 22:33 06.10.2021 - 22:41 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında gün içerisinde sert hareketlenmeler meydana geldi. Bu hareketlenmeler nedeniyle altın yatırımı olanlar piyasalardaki oynaklığın nedenlerini araştırmaya başladılar. Geniş bir bant aralığında fiyatlanan ons altın için farklı yatırım şirketlerinden farklı değerlendirmeler yapıldı. Altın fiyatlarında yükselişler devam edecek mi? Altın fiyatları neden yükseliyor? Bu hafta gram altın ve ons altın ne kadar olacak? 

ONS ALTIN NEDEN YÜKSELİYOR

Altın piyasası ile alakalı olarak bir bülten yayınlayan yatırım şirketlerinden Yatırım Finansman şu değerlendirmeyi yaptı:

“Küresel risk iştahında bir daralma meydana geliyor. Dolar endeksinde bir değer kazanımı meydana geliyor. Ancak buna karşın küresel enflasyon beklentilerinin oldukça yüksek bir seviyede gerçekleşmesi ons altın için fiyat direncini de beraberinde getiriyor. Şu anda ons altın için 1.720 dolar seviyesi çok önemli bir destek noktası oluıyor. Ons altın için şu anda direnç seviyesi ise 1.770 Dolar ve 1.800 Dolar aralığı oluyor. 1.770 Dolar seviyesinin altında bir süre fiyat sıkışması yaşanabilir.” 

ONS ALTININ DİRENÇ NOKTALARI

Altın piyasası hakkında yeni bir değerlendirme yayınlanan Tera Yatırım'dan ise şu ifadeler kullanıldı:

“Dolar endeksindeki güçlenmeler ve ABD tahvil faizlerindeki artışlardan dolayı ons altın bugün negatif ayrıştı. 1.740 Dolar noktasına kadar gerileyen ons altın yeni veri akışı ile güç kazanarak 1.764 Dolar noktasına kadar yükseldi. Satışların hızlanmamasından dolayı yukarı yönlü bir hareketlenme meydana geldi. Güç kazanan ons altın şu anda 1.778 Dolar seviyesindeki direnç noktasını aşmak için fiyatlanıyor.”

ONS ALTIN NE KADAR OLACAK?

Altın piyasası hakkında analizini yayınlayan Meksa Yatırım ise şu ifadelerle fiyatlamayı yorumladı:

“Ons altın gün içerisinde geniş bir bant aralığında fiyatlandı. Düşüşlere karşın 1.761 Dolar seviyesindeki direnci aşmayı başardı. Ons altın veri akışları ile fiyatlanarak direnç seviyelerini aşarken sıradaki seviye 1.770 Dolar oldu. Bu seviyenin aşılması ile sonraki hedefler ise 1.780 Dolar ve 1.787 Dolar olacak. Ons altın 1.747 Dolar noktasının altına geri çekilmedikçe sert düşüşlerin gerçekleşmesi beklenmiyor.” 

ALTIN FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Gedik Yatırım'ın altın piyasası analizinde ise şu ifadeler kullanıldı: 

“ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,50 üzerine hızlı bir şekilde yükselmesi ve dolar endeksinin 94,00 puan üzerinde kalma ısrarı ons altın üzerinde bir baskı meydana getirdi. Bu baskılar gün içerisinde ons altın fiyatının geri çekilmesine neden oldu. Ancak yüksek enflasyon beklentisi be küresel büyümedeki hızın kesilmesi ons altına destek vererek fiyatların yeniden yükselmesine neden oldu.” 

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili yatırım şirketlerine aittir. Bu analizlerle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@