Altın Piyasasında Manipülasyon Var Diyen İslam Memiş Gram Altın ve Ons Altın için Düşüş Tarihi Verdi! 

Türkiye ekonomisinde krizin ayak sesleri güçlü bir şekilde kendisini hissettirirken küresel ekonomide de yaşanan hiper enflasyon da altın piyasasını etkiliyor. İslam Memiş'ten yeni altın yorumu geldi

Finans 04.12.2021 - 22:53 04.12.2021 - 22:53 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında son dönemlerde inişli çıkışlı fiyatlama dikkat çekmeye devam ediyor. Altın fiyatlarında net bir istikamet belirlenememesi altın yatırımcılarını belirsizlik içerisinde bırakıyor. Altın fiyatlarındaki bu durum yaşanan ve yaşanabilecek gelişmelere olan ilgiyi arttırıyor. Altın yatırımı olanlar veya altın borcu bulunanlar altın fiyatlarındaki istikametin hangi yönde olacağını merak ediyorrlar. Hangi gelişmeler altın fiyatlarını etkileyecek? Altın fiyatları yükselecek mi yoksa düşecek mi?

altın yorumları-2

FED TOPLANTISI ALTIN FİYATLARINI BELİRLEYECEK

Altın fiyatlarının fiyatlamasında ABD ekonomisinin çok kritik bir önemi bulunuyor. Bu veri akışları ile altın fiyatları aniden düşüp, aniden yükselebiliyor. FED Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta yapmış olduğu son piyasa değerlendirmesinde varlık alımlarının azaltılmasının öne çekileceğinin işaretini vermişti. Bunun için de 14 - 15 Aralık tarihlerinde yapılacak olan FED toplantılarının büyük bir önemi olacak. Bu toplantılardan varlık alımlarının azaltılmasına yönelik kararın çıkması altın fiyatları üzerinde dirkt etkili olacak. böyle bir karar alınması durumunda FED'in piyasaya verdiği likidite destekleri ile büyük çaplı altın alımları duracak ve fiyatlar da gerileceyecek.

Uzmanlara göre FED'in varlık alımlarını azaltması altın fiyatları üzerinde şok bir etki yaratacak. Faiz artırımları ile desteklenecek olan dolar endeksi güçlendikçe altının güvenli liman niteliğine ihtiyaç kalmayacak. Bu da altın fiyatlarında ters kolerasyon etkisi yapacak ve altın fiyatlarında düşüş dönemi başlayacak. Bu yönde beklentiler ve piyasa ortamı varken Türkiye'de Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın piyasası hakkında son değerlendirmesini yaptı.

GRAM ALTINDA YÜKSELİŞLER KALICI DEĞİL!

Gram altın için çok kritik bir değerlendirme yapan İslam Memiş, "Altın fiyatlarında son günlerde gördüğümüz yükselişler benim kişisel kanaatime göre kalıcı yükselişler değil. Dolayısıyla gram altında 750 TL üzeri bana göre güzel bir satış fırsatı imkanı oluşturuyor. Ben 750 TL'nin üzerinde gram altın almam ve kimseye de almasını tavsiye etmem. Yok 800 TL olacak, yok 1.000 TL olacak. Bunları geçelim, bunların gerçekçi olması ihtimal dahilinde bile değil. Aralık 14-15'te yapılacak FED toplantılarından sonra altın fiyatlarında geri çekilme görebiliriz. Gram altında fiyat düşüşleri olacaktır ama alım fırsatından da bahsedebilmemiz için gram altının 640 TL, 620 TL, 585 TL olması gerekir. Altın fiyatları o zaman düştü diyebiliriz."

gram altın

ALTIN PİYASASINDA MANİPÜLASYON VAR!

Altın piyasasında manipülasyonların sık sık yapıldığını söyleyen İslam Memiş, "Altın piyasası en çok manipülasyona maruz kalan piyasa oldu. Bir bakıyoruz fiyatlar zirvede bir bakıyoruz dibe vurmuş. Altın fiyatlarında ne yükselişler ne de düşüşler kalıcı. Ondan dolayı bekle gör taktiğini uygulamak kazanç sağlayabilir. Altın fiyatlarını bu şekilde değerlendirmek gerekir." ifadelerini kullandı. 

ALTIN YATIRIM OLANLARA UYARI!

Altın yatırımcılarına da seslenen İslam Memiş, "Ben yıllardır altın yorumu yaparak insanlara fikir veriyorum. Hiç bir zaman şu seviyeden altın satın demedim, demem. Kişisel alarak satmak yerine almak taraftarıyım. Altın yatırımı yaptığımızda altınımızın miktarını arttırmak önemli. Satacaksak da altın miktarını arttırmak için satmalıyız. Yoksa diğer türlü her türlü zarardasınız." şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlar tek kaynak olarak değerlendirilip yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@