Altını Olanlar için Altın Değerleme Sistemi Geliyor! Yeni Sistem Yatırımcılara Ne Kazandıracak?

Yastık altında altını olan vatandaşın altınlarını artık ortaya çıkarmaları için teşvik edici yeni bir sistem geliyor. Altın Değerleme Sistemi vatandaşa ne kazandıracak?

Altını Olanlar için Altın Değerleme Sistemi Geliyor! Yeni Sistem Yatırımcılara Ne Kazandıracak?

Türk lirasının yeniden değer kazanması, altın ve döviz fiyatlarının kontrol altına alınması için çalışmalar devam ediyor. Şimdilerde altın piyasasında meydana gelen sorunların çözülmesi ve bu sürecin ekonomiye katkı sağlaması için bir düzenleme işine girildiği öğrenildi.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında ülkemizde tahmini olarak 5 tonluk bir altın bulunuyor. üstelik bu altında vatandaşın yastığının altında. Yastık altından çıkarılarak ekonomiye katkı sağlaması için hükümet cephesinden çalışmalar başladı. Bu sayede altın değerleme sistemi hayata geçirildi.

YASTIK ALTINDAKİ ALTINDALARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI AMAÇLANIYOR

Son dakika haberi olarak paylaşılan yeni düzenleme için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konu hakkındaki detayları açıkladı. Henüz çalışmalar devam ederken tamamlanması için geri sayım başladı.

Yastık altı olarak tabir edilen altın yatırımlarının gün yüzüne çıkarılması ve bununla birlikte vatandaşların artık banka hesaplarına yatırımını gerçekleştirmesi için bir fırsat sunulacak. İsteyen altınlarını o güne bağlı olarak gerçekleşen değer üzerinden nakit olarak çekebilecek.

ALTIN DEĞERLEME SİSTEMİNİN AYRINTILARI ORTAYA ÇIKTI!

Altını Olanlar için Altın Değerleme Sistemi Geliyor! Yeni Sistem Yatırımcılara Ne Kazandıracak?2

Yeni sistemin ismi Altın Değerleme Sistemi olarak açıklandı. Vatandaşlar için kuyumcular yetkilendirilecek. Böylece istenildiği an altın yatırımları banka hesaplarına aktarılabilecek. Böylece istenen süreçte o günkü altın kuru değerlendirilerek nakit olarak çekilebileceği gibi elinde fiziki olarak altın bulundurmak isteyen vatandaşlara da gerekli imkanlar sunulacak.

Böylece yastık altında tutulan ve vatandaşın gün yüzüne çıkarmak konusunda daha çekimser davrandığı altınlar devlet teşviki ile birlikte ortaya çıkarılmış olacak. Konu hakkında meclisten yakın zamanda değişiklik talep edilecek. Bakan tarafından açıklanan süreç ise Ocak ayının ilk haftasında tüm detayların tamamlanacağı yönünde. Bunun üzerine ülkede bulunduğu düşünülen 280 milyar dolarlık altının yüzde 10’u aktarılsa döviz ihtiyacının tamamen son bulması bekleniyor. Yeni yılın ilk ayında da altın değerleme sistemi hayata geçmiş olacak.

SONRAKİ HABER