Altının Kaderini Belirleyecek ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Ocak 2022 Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Altın fiyatları için kader günü belli oldu. ABD Tarım dışı istihdam verisi ne zaman açıklanacak, işsizlik artarsa altın fiyatları ne olur, altın düşer mi, yükselecek mi?

Finans 03.02.2022 - 08:40 03.02.2022 - 08:45 Gülcan Özer

Tüm dünyada yaşanan enflasyon krizi piyasaları baskı altında tutmaya devam ederken gözler Amerika'da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine çevrildi. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan açıklamalar ve verilen şahin mesajlar sonrasında dolardaki güçlenme altını zayıflatmıştı. 

FED 'in Mart ayında yapacağı toplantı için yönü gösteren en önemli verilerden biri olarak kabul edilen işsizlik verileri için geri sayım başladı. ABD tarım dışı istihdam verisi ile belli olacak işsizlik oranına göre FED 'in yapmış olduğu şahin açıklamaları yerine getirip getiremeyeceği belli olacak. İşsizliğin artması durumunda faiz artırımı riske girerken böyle bir ortam altına yarayacak. 

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Doların rezerv para birimi olması nedeni ile Amerika'da açıklanan tüm ekonomik veriler aynı zamanda küresel piyasalar için de yön belirleyici öncü gösterge olarak kabul ediliyor. Bu nedenle ABD ekonomik veri takvimi yatırımcıların da yakın takibi altında bulunuyor. 

Bu verilerden biri de ABD tarım dışı istihdam açıklaması olarak öne çıkıyor. Söz konusu veri yarın yani 4 Şubat 2022 tarihinde açıklanacak. 

abd tarım dışı istihdam

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİLERİ ALTINI NASIL ETKİLER?

ABD tarım dışı istihdam verisi son dakika olarak yarın açıklandıktan sonra gözler altına çevrilecek. FED tarafından yapılan şahin tonlu açıklamalar ile dolar rallisi başlamış, altın fiyatları düşmüştü. FED'in yeni açıklamalarında daha güvercin mesajlara geçmesi ile sona eren ralli ardından altın fiyatları yükselişe geçerken işsizlik rakamlarının yüksek gelmesi agresif faiz artırımı senaryosunu zora sokacağı için altın fiyatlarını destekleyecektir. İşsizlik rakamlarının beklentiler ile doğru orantılı gelmesi ise dolara yarayacaktır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@