Ankara Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi Kapsamında 100. Yıl Çarşısı Yıkılacak

Ankaralıların yakından takip ettikleri önemli projeler arasında yer alan Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında şehrin önemli simgeleri arasında yer alan 100.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 17.02.2020 - 14:34 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Ankaralıların yakından takip ettikleri önemli projeler arasında yer alan Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında şehrin önemli simgeleri arasında yer alan 100. Yıl Çarşısı için yıkım kararı alındı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapılan açıklamalar haberimizde...

Ankara Ulus Meydanı projesi hakkında çok önemli son dakika gelişmeleri yaşandı. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ'IN ULUS MEYDANI PROJESİ AÇIKLAMASIBaşkan Mansur Yavaş proje hakkında yapmış olduğu açıklamasında “Bu adım artık Ulus projesi başlıyor anlamına geliyor. İnsanlarda bir heyecan yaratacağını ve beklentiye gireceklerini düşünüyoruz. Posta Caddesi’nin düzenlenmesinin projesi de hazırlanıyor. Ulus’un tümünü ele alacağız.Ankara Valiliği başkanlığında Ankara Turizm İş Birliği ve Koordinasyon Kurulu (ATİK) diye bir kuruluş var. Orası da çalışmalarına devam ediyor, Ulus’u da çok iyi şekilde çalışıyor” dedi. 100. YIL ÇARŞISI YIKILIYORAnkara'nın simgeleri arasında gösterilen Ulus 100. Yıl Çarşısı hakkında 2015 senesinde Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından  2863 sayılı Kanun (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu) kapsamında yıkıma uygundur raporu verilmişti. ULUS KENT MEYDANI PROJESİ NEDİR?Ankara Ulus 100. Yıl Çarşısı yıkıldıktan sonra çarşı ile beraber 1. TBMM Binası, Ankara Palas, Ankara Valiliği, Hacıbayram Camii, Ulus Atatürk Heykeli ve Ankara Kalesi’ne kadar uzanan bölgede gerçekleştirilecek meydan projesine Ulus Kent Meydanı projesi adı verilmektedir. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@