Anne Baba Dededen Kalan Tarlaların Vergileri Başınıza İş Açmasın! Hemen Kontrol Etmeyi Unutmayın

Şehir hayatı içerisinde yer alan vatandaşların çoğunda nüfusa kayıtlı oldukları il ilçe köyde arsa, arazi, konut olabilir. Bu gayrimenkullerin emlak vergileri çoğu zaman unutulabilir.

Emlak Haberleri 16.02.2022 - 13:55 16.02.2022 - 13:55 Mustafa Karagöz

Üzerinde gayrimenkul bulunan vatandaşlar ise hem bu gayrimenkullerin kontrollerinin yapmaları hemde kendi hak payı oranlarınca emlak vergilerini ödemek zorundalar. Peki vatandaşlar kontrol işlemlerini nasıl yapacaklar? Emlak vergisi sorgulama işlemleri ve ödemeleri nasıl yapılır? Bu durumda olan vatandaşlar için adım adım yapılması gereken işlemleri aktarıyoruz. 

TARLALARIN EMLAK VERGİLERİNİ UNUTMAYIN

Miras kapsamında kalan gayrimenkullerin takibinin yapılması kişinin sorumluluğundadır. Bu kapsmada vatandaşlar online olarak sorgulama yapabilir, kendi üzerinde kayıtlı olan gayrimenkulleri görüntüleyebilir, kendi hisse paylarını öğrenebilirler. Vatandaşlar bu sayede hem gayrimenkul takiplerini yaparlar hemde gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergi olması durumunda ödemelerini yaparlar. 

web tapu taşınmaz kaydı

Gayrimenkuller Sorgulama İşlemleri

Vatandaşlar gayrimenkul sorgulama işlemleri içim Web Tapu Uygulamasını kullanabilirler. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından online platformda faaliyet gösteren Web Tapu Uygulamasına giriş yapın. Kurumun web sitesi üzerinden vatandaşlar T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Sistem içerisinde kendi üzerine kayıtlı olan tüm taşınmazlar görüntülenebilir. Miras kapsamında kapsamında kalan ve mirasçısı olunan gayrimenkullere de bu sistem üzerinden ulaşılabilir. Sistemde gayrimenkul bilgilerine ulaşanlar daha sonra ilgili belediye başkanlıklarından emlak vergisi borçlarını öğrenebilirler. 

Emlak Vergisi Borç Sorgulama ve Öğrenme

Vatandaşlar nufüsa kayıtlı oldukları il veya ilçe belediye başkanlığına giderek emlak vergisi borçlarını öğrenebilirler. Miras hakkı kapsamında üzerine kalan gayrimenkullerin borçlarının olması durumunda yine belediyelere ödeme yapılabilir. Borçlar ister tüm gayrimenkuller için istenirse de hak sahipliği oranında ödenebilir. 

Emlak vergisini online ödemek isteyenler ise belediyelerin resmi web sayfalarından ödeme ekranı üzerinden emlak vergisi ödemelerini dijital kanallardan tamamlayabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@