Anne Babalar Dikkat! Unutmayın Birincide 300 TL, Sonra 1000 TL Daha Ödeniyor Zaman Aşımına Girmeden Kontrol Edin

Anne ve babalara devlet tarafından ödenen karşılıksız destekler var. Alabilmek için 5 yıl süre verilen destekleri almayan süre dolmadan başvuru yaparlarsa ödemeler güncel rakamlardan olacak.

Finans 20.11.2021 - 10:43 20.11.2021 - 10:44 Mustafa KARAGÖZ

Aile Bakanlığı'nın anne baba destekleri arasında en fazla yararlanılanlardan bir tanesi de doğum parası. 

Doğum parası anne veya babası Türk vatandaşı olan her aileye ödenir. Ödemeler için çalışma, sosyal güvence, gelir şartı ve benzeri ek koşullar bulunmuyor. Ödemeler herkese doğrudan yapılıyor. 

AİLE BAKANLIĞI'NDAN ANNE BABA DESTEKLERİ ÖNCE 300, SONRA 1000 TL

Aile Bakanlığı tarafından ilan edilen doğum parası ödemesi çocuğu olan ailelerin desteklenmesi ve anlık ihtiyaçlarına yardımcısı olması amacıyla verilir. Ödemeler çocuk sayısına göre değişir. 3 veya daha fazla çocuğu olan aile daha fazla destek alır. 

Bakanlığın 2021 yılı sonu ve 2022 yılı başı programları kapsamında da devam edecek desteklerde kritik bir tarih var. Destek ödemeleri için çocuğun Mayıs 2015'ten sonra doğmuş olması gerek. Bu tarihten sonra doğan her çocuk için ödeme yapılır. 

Mayıs 2015'ten sonra ilk çocuklarını dünyaya getiren aileler için Aile Bakanlığı 300 TL nakit ödeme yapar. 

Eğer aile bu tarihten sonra ikinci çocuklarını dünyaya getirirse 300 TL'ye ek ikinci bir ödeme olarak 400 TL alır. 

Üçüncü çocuklarını dünyaya getiren aileler ilk iki çocukları için aldıkları 300 Tl ve 400 TL'nin yanında bir 600 TL daha alırlar. 

ÖDEMELERDE ÖNCELİK ANNENİN

Destek ödemelerine ilişkin Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü "Başvuru önceliği annenindir. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı ya da sağ olmaması halinde, başvuru aynı şartları taşıyan baba tarafından yapılır." açıklamasında bulundu. 

5 YIL SÜRESİ VAR

Mayıs 2015'ten sonra çocukları olmuş ancak ödeme almamış olan aileler 5 yıl için başvuru yapabilirler. Başvurular kaymakamlıklara gidilerek yapılabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@