Anz Bank altın tahminini revize etti! Üzerindeki dolar baskısı azalan altın ne kadar yükselecek belli oldu!

Altın fiyatları yükselişe geçerken Anz Bank ekonomistleri altın tahminlerini değiştirdi. Düğün sezonu öncesi piyasalarda yaşanacak hareketlilik, altın fiyatlarının kaderini belirleyecek.

Finans 20.05.2022 - 15:26 20.05.2022 - 15:26 Büşra Uluşen

Dolar baskısı altında bir süredir ezilen altın, yeniden yükselişe geçerek 1.840 dolara kadar ulaştı. Altın ile ilgili birçok tahmin bulunurken, bankalardan da yeni açıklamalar geliyor. 

ANZ Bank ekonomistleri, daha önce yaptıkları altın tahminlerini revize ederek yeni açıklamalarda bulundu. 

ANZ Bank altın tahminini güncelledi!

ANZ Bank ekonomistleri tarafından yapılan altın tahminlerinde, ons altının 1.820 dolarda sabit kalması bekleniyor. 1.840 dolar üstüne kadar yükselerek kendi çapında yeni bir ivme kaydeden ons altın, kısa sürede olsa 1800 doların altına düşerek yatırımcılarını ümitlendirdi. 

Dolar kurunun yükselmesine paralel olarak artan gram altın ve çeyrek altın için ons altın fiyatları oldukça önemli. Geçtiğimiz hafta ons altında gerileme dolar kurundaki artış sonrasında gram altın tarafına yansımamıştı. 

ANZ Bank ekonomistleri, altının yeni bi seviyeye ulaşacağını söyleyerek parasal sıkılaştırma ve artan getirilere dikkat çekiyor. Analistler, ons altın için 1950 dolar tahminini yaptı. ,

Kalıcı enflasyon ve artan jeopolitik risklerin körüklediği ekonomik büyüme endişelerinin altını bir şekilde koruması gerektiğine işaret ederek, ons altın fiyatının mevcut 1820 dolar seviyesinde kalıcı olmasını ve 1950 dolarlık yükselme potansiyeli bulmasını beklediklerini ilettiler. 

anz bank altın tahmin

Gram altın için kader günleri başladı!

Dolar kuru ile paralel ilerleyen altın fiyatları, dolar kurunun şubat ayından itibaren ilk kez 3 gün ard arda düşen dolar endeksi, bir önceki gün bir miktar yükseliş gösterdikten sonra dün itibariyle 3 haftanın en düşük seviyesine geldi. 

Bu gelişmeler yaşanırken üzerindeki baskı azalan ons altın, dün itibariyle 1810 dolardan işlem görürken sadece bir gün sonra 1840 doların üzerine çıktı. 

ANZ Bank analistleri, 1.848 seviyesindeki ons altının dirençle karşılaştığını belirtseler de yapılan tahminler düğün sezonu öncesinde altın fiyatlarında büyük bir hareketlilik yaşanacağını gösteriyor. 

Küresel piyasalardaki parasal sıkılaşma ve merkez bankalarının faiz artırmaları doğrultusunda bilanço küçültme hamleleriyle doların değeri arttıkça diğer -yatırım araçları da bundan etkileniyor. Fakat dolar, TL karşısında elini güçlendirince dolar ile fiyatlanan gram altına sadece sınırlı olarak müdahale edebiliyor. Yani ons altın ve dolar aynı anda yükseldiğinde bundan en fazla etkilenen gram altın oluyor. 

altın tahmin-2

Bu kapsamda ANZ Bank analistleri, ons altının 1.950 dolara kadar yükselebileceğini öngörüyor ve bunun tam da düğün sezonu açılırken altın fiyatlarında büyük bir hareketlilik oluşturacağını gösteriyor. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@