Araç Fiyatlarına İndirim Bekleyenler Ters Köşe Oldu! Araba Fiyatlarını Uçuracak Çip Krizi Haberi Geldi

Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarına indirim ve ÖTV indirimi müjdesi bekleyenleri üzecek haber geldi. Araç fiyatları artacak mı, ne zaman düşer, ne olur?

Araç Fiyatlarına İndirim Bekleyenler Ters Köşe Oldu! Araba Fiyatlarını Uçuracak Çip Krizi Haberi Geldi

Araba sahibi olmak isteyen kişiler yükselen araç fiyatları nedeni ile alımlarını erteleme kalmaya karar vermiş ve büyük bir sabırla indirim müjdesinin gelmesini beklemeye başlamışlardı. Süreçte 2. el araç ithalatı ve ÖTV indirimi beklentileri piyasada ağırlık kazanırken fiyatların düşeceği tarih için tahminlerde yakından takip ediliyordu.

Herkesin fiyat indirimi beklediği bir dönemde ne yazık ki indirim yerine zam uyarısı geldi. Araba fiyatlarına indirim müjdesi bekleyenleri ters köşe yapan haber araba almak isteyen kişilerin tepkisini çekti. Uzun süredir yaşanan çip krizi ile sıfır araç fiyatlarını uçuracak yeni gelişmeler yaşandı.

ÇİP KRİZİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR! VOLVO ZORUNLU OLARAK ÜRETİMİ DURDURDUĞUNU AÇIKLADI

Çinli Geely Holding'in sahibi olduğu Volvo Cars tarafından yapılan açıklama ile Belçika’nın Ghent şehrinde bulunan fabrikasında üretimi bir haftalığına durduracağı ilan edilmişti. Şirketten yapılan yeni açıklama ile "Çip sorununa bağlı malzeme sıkıntısı nedeniyle Torslanda'daki üretim bu akşamdan itibaren geçici olarak durdurulacak. Üretim mümkün olan en kısa sürede, en geç önümüzdeki haftadan önce yeniden başlayacaktır" denilerek üretimin geçici olarak durdurulacağı ilan edildi.

araç-fiyatları-ne-olur

ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, SIFIR ARABA FİYATLARI VE İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARINA NEDEN BU KADAR ZAM GELDİ?

2020 senesinde hatırlanacağı üzere koronavirüs salgını nedeni ile zorunlu olarak araba markaları otomobil fabrikalarını zorunlu olarak kapatma kararı almış, yaşanan süreçte sıfır araç üretimi büyük darbe almıştı. 2019 senesinde küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeni ile düşen araç satış rakamları ile firmalar araç üretimlerini sınırlandırmış, stok miktarlarını düşürmüştü.

Zaten araç stoklarının sınırlı sayıda tutulduğu bir dönemde bir de zorunlu olarak araba fabrikalarının kapatılması ile beraber stok sorunu baş göstermişti. Tam da bu dönemde pandemi nedeni ile insanların toplu ulaşım araçlarından uzaklaşması ve kendi araçlarına yönelmesi ile beraber araba fiyatlarına zam yağmuru başlamış, araç fiyatları rekor seviyelere yükselmişti.

araba-fiyatları-ne-zaman--düşer

ARAÇ FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELECEK Mİ, NE OLUR?

Sıfır araç üretimi bu seferde çip krizi ile büyük bir darbe alarken bir yandan yükselen döviz kuru bir yandan yükselen enflasyon etkisine eklenen stok sorunu 2020 senaryosunun tekrarı için risk oluşturken araç piyasası uzmanları ve galericilerin fiyat tahminleri yukarı yönlü olarak açıklandı.

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomistlerin tahminleri üzerinden derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler ile yatırım yapılamaz.