Araç Fiyatlarına Son Dakika Devlet Müdahalesi! 50 İlde Otomobil Stokçularına Operasyon Düzenlendi

Sıfır ve 2.el araç fiyatları rekor seviyelere ulaşırken bayilerden sıfır araçları toplayarak stok yapan kişilerin piyasada manipülasyon yaptığı iddia ediliyordu. Otomobil stokçularına 2. müdahale geld

Finans 15.12.2021 - 11:22 15.12.2021 - 11:22 Gülcan Özer

Araç fiyatlarında yaşanan yükseliş araba satın almak isteyen kişileri mağdur ederken son dönemde piyasada sıfır araç kalmaması stok iddialarını güçlendirmişti. Özellikle de araç fiyatlarını düşürmek için yapılan ÖTV indirimi döneminde pek çok araç bayisinde sıfır araba bulunamaması sonrasında bayilerden sıfır araç alan kişilerin stok yaptıkları haberleri gündeme bomba gibi düşmüş ve tepki çekmişti. 

Bazı büyük sitelerin otoparklarında görüntülenen sıfır araba resimleri sonrasında tartışmalar alevlenirken stokçuluk yapan kişilere göz açtırılmayacağı yönündeki uygulamalar sonrasında İzmir'de bir otomobil bayisinde stokçuluk yaptığı iddiası ile rekor para cezası kesilmişti. Verilen ceza sonrasında gözler araç piyasasına çevrilirken beklenen kapsamlı operasyon haberi bugün geldi. 

ARAÇ STOKÇULARINA 50 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ! 

Araba almak isteyen kişilerin yüksek fiyatlara rağmen piyasada araba bulamaması üzerine düzenlenen operasyonda 50 ilde eş zamanlı gözaltılar yapıldı. Karabük merkezli olarak düzenlenen operasyonda 51 kişi "bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri" gerekçesi ile polis tarafından göz altına alındı. 

otomobil stokçularına operasyon

HEM SIFIR HEM DE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI, STOK OYUNLARI NEDENİ İLE YÜKSELİYOR! 

Bayilerin bir çoğunda sıfır araç bulmak nerede ise imkansız bir hale gelirken özellikle de ucuz fiyatlı sıfır araçlar da stok sorunu yaşanıyor. Piyasada sıfır araç bulunamayınca hem sıfır araba fiyatları yükseliyor hem de vatandaş talebini 2.el araçlara yönlendirdiği için 2. el araba fiyatları zamlanıyor. 

Yani sıfır araç stoku direkt olarak 0 araba fiyatları için zamma neden olurken dolaylı olarak ikinci el araç fiyatları için de artışa sebebiyet veriyor. 

araba stokçularına devlet operasyonu

SIFIR ARAÇ STOK SORUNU NEDİR, OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE STOKÇULUK NASIL YAPILIYOR?

Bazı otomobil bayileri ile oto galericilerin ortak anlaşma yaparak ucuz fiyatlı araçları topladıkları, bu araçları kendi özel mülklerinde ya da anlaşma imzaladıkları site otoparklarında bekleterek satışa sunmadıkları iddia edilmişti. Piyasada artan talebi karşılayacak arz bulunmadığı yani vatandaş satın alacak araba bulamadığı için satış fiyatlarının arttığı, böylelikle büyük vurgunlar yapıldığı iddiaları üzerine devlet soruşturma başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan operasyonun işaretini günler öncesinden vermiş, stokçuluk yapan kişilere yüksek cezalar kesileceğini dile getirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@