Araç Sahipleri Dikkat! Resmen Açıklandı, 4 Gün Sonra Zam Geliyor!

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren son dakika uyarısı geldi. 10 milyon araç sahibi trafik sigortası fiyatlarına gelecek zam için uyarıldı.

Finans 27.07.2021 - 16:15 27.07.2021 - 16:16 Gülcan Özer

Araç sahibi olan herkesin zorunlu olarak yaptırması gereken sigortalar arasında yer alan araç sigortası için son dakika açıklaması geldi. Hatırlanacağı üzere Ocak ayında trafik sigortası için zamlı tarifeler ilan edilmişti. 1 Ağustos 2021 tarihi itibari ile ilan edilen rakamlara yeniden zam gelecek. 

10 MİLYON ARAÇ SAHİBİNİ ÜZECEK ZAM HABERİ GELDİ! 

Trafikte yaşanabilecek olası kazalarda üçüncü kişileri koruma altına almak adına ülkemizde arabası olan herkesin araç sigortası yaptırması zorunlu tutulmaktadır. Söz konusu ücretler belirli periyodlar dahilinde yeniden belirlenerek ilan edilmektedir. 

Adından da anlaşılacağı üzere Zorunlu Trafik Sigortası yaptırılması zorunlu sigorta türlerinden biri olup hiç yaptırmayan ya da süresi dolmasına rağmen poliçesini yenilemediği tespit edilen kişilerin trafiğe çıkmaları yasaktır. Yasak olmasına rağmen trafiğe çıktığı belirlenen kişilere cezai yaptırım uygulanmakta olup parasal cezanın yanı sıra aracağın bağlanması da söz konusu olabilmektedir. 

Sigorta poliçesi fiyatları Ağustos ayı itibari ile yüzde 1 oranında zamlanacak. 

sigorta poliçesi

EN DÜŞÜK SİGORTA POLİÇESİ TUTARI 327 TL OLMUŞTU! 

2021 yılı için açıklanan rakamlara göre en düşük zorunlu trafik sigortası poliçesi 327 lira ve en yüksek poliçe tutarı ise 4 bin 65 lira olarak ilan edilmişti. En düşük zorunlu trafik sigortası parası ödeyecek olan iller Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sinop, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Ardahan, Kilis, Osmaniye olarak sıralanırken en yüksek poliçe ödeyecek olan il ise İstanbul olarak ilan edilmişti.

2017 senesinin Nisan ayından bu yana sigorta ücretleri için birden 7'ye kadar olmak üzere belirlenen basamaklar dahilinde tavan fiyat uygulanıyor. Tavan fiyatlar ise aylık olarak düzenli bir şekilde güncelleniyor. İlk kez araç sahibi olan kişiler 4. basamak üzerinden trafiğe çıkarken 3 sene boyunca hiç kaza yapmayan kişiler 7. basamağa yükseliyor. Sigorta fiyatları basamak yükseldikçe düşüyor ve en üst basamakta yer alan kişiler daha düşük ücretler ödüyorlar. Basamak düştükçe ise fiyatlar pahalanıyor. Yani sistem kaza yapmadan araç süren kişileri ödüllendirirken kaza yapan kişilerin daha yüksek ücret ödemesi ile cezalandırıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@