Araç Sahiplerine Son Çağrı! MTV Ödemesi Nereden, Nasıl Yapılır? MTV Geç Ödeme Cezası

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ilk taksit ödemeleri için son gün 31 Ocak. Ödemelerini hâlâ yapmayanlar MTV ödemesi nereden, nasıl yapılır araştırıyor. MTV geç ödemelerde ceza uygulanmaktadır.

Araç Sahiplerine Son Çağrı! MTV Ödemesi Nereden, Nasıl Yapılır? MTV Geç Ödeme Cezası

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren MTV ödemelerinin ilk taksiti için bugün son gün. Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki kez ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV için ilk taksit ödemesi 1 Ocak 2022 itibariyle başladı. MTV ile taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesi tarafından her yıl ocak ayında yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor. MTV'nin ilk taksiti için verilen süre 31 Ocak'ta sona eriyor.

MTV ÖDEMESİ NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV, İnteraktif Vergi Dairesi ve Dijital Ödeme Noktasından yapılmaktadır. IVD GIB GOV TR adresine giriş yapıldığında ''Hızlı Ödeme'' bölümünde bulunan '' MTV Ödeme '' alanına yalnızca plaka ve TC kimlik numarası girilerek MTV ödemesi gerçekleştirilebiliyor.

MTV ödemeleri, İnteraktif Vergi Dairesi ya da mobil uygulaması üzerinden 02.00 - 23.43 saatlerinde, anlaşmalı bankaların banka ya da kredi kartı, havale yöntemi, yabancı bankalara ait kartların yanında vergi tahsiline yetkili bankaların vergi dairesi vezneleri aracılığı ile ve de PTT şubelerinden ödenebilmektedir.

mtv ödeme son gün

MTV GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan maddeye göre, tescil edilmiş araçlar vergiye tabi tutulmaktadır. MTV borçları ocak ve temmuz ayında araç sahibinin plakasına işlenmektedir. Kişi vergi dairesi ya da anlaşmalı bankalardan MTV borcunu ödeyebilir.

MTV ödemesinin verilen süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Ödemenin geç yapılması durumunda ikinci MTV taksitine gecikme faizi uygulanmaktadır. İki taksit birden ödenmez ise kişinin adresine uyarı mektubu gönderilir. Borç ödemesinin yapılmamasının devamı durumunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kişinin banka hesaplarına haciz uygulanır. MTV gecikme faizi 2020 yılı itibarıyla yüzde 1,6 olarak belirlenmiştir.