Asgari Ücret Toplantısından Çıkan İlk Kararlar Belli Oldu! Asgari Ücret Zammı Kaç TL Olacak?

Asgari ücrete yapılacak olan Temmuz zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Peki toplantıdan asgari ücret zammına dair ne karar çıktı. Asgari ücret kaç TL olacak?

Asgari Ücret Toplantısından Çıkan İlk Kararlar Belli Oldu! Asgari Ücret Zammı Kaç TL Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yönetiminde Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkililerinin yanında işverenleri temsilen TİSK yöneticileri, işçileri de temsilen TÜRK-İŞ yöneticileri katıldılar.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılan ve sona eren toplantısından çıkan kararın ne olduğu büyük bir merak konusu oldu. Asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Toplantıda hangi konularda anlaşma sağlandı? Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN TARAFLAR NE SÖYLEDİ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yaptığı toplantı öncesinde taraflar bazı açıklamalarda bulundular. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Vatandaşlarımızı enflasyona karşı ezdirmeyeceğimizi söylemiştik ve bunun için de herkes elini taşın altına koymaya hazır. Hayırlı bir karar alacağımızı ümit ediyorum.” dedi.

İşverenleri temsil eden TİSK Başkanı Burak Akkol ise, “Normalde asgari ücret yıllık belirleniyor ama özel koşullar gereği bir ara zam yapılması konusunda mutabık kaldık. Asgari ücret zammının yapılmasını destekliyoruz ve bu görüşmelere de kendi isteğimizle geldik.” ifadelerini kullandı.

İşçi kesimini temsil eden TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada, “ortada bir yüksek enflasyon var. Asgari ücretlinin nefes alacağı bir düzenleme elzem olmuştur. Ancak mesele sadece asgari ücretli meselesi olmaktan çıkmıştır. Nitelikli işçinin maaşı var. Bunun yanında dar gelirli vatandaşlar var. Burada asgari ücret zammı konusunda mutabık kalacağımız bir sonuca varacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN HANGİ KARARLAR ALINDI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün Temmuz zammı için ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantının ardından taraflar yarın bir toplantı daha yapacaklar. Ancak bugünkü toplantıda alınan kararlar kamuoyuna yansıdı. Buna göre asgari ücret zammı konusunda iki kararda taraflar anlaşma sağladı. Alınan ilk karar yapılacak olan asgari ücret zammının Temmuz ayından itibaren geçerli olması oldu. Buna göre asgari ücretliler Temmuz ayında maaşlarını zamlı olarak alacaklar. Bir diğer karar ise vergi muafiyeti ile alakalı oldu. Asgari ücrette vergi muafiyeti uygulanıyordu. Yapılacak olan zam ile beraber ulaşılacak yeni asgari ücretin tamamı yine vergi muafiyeti kapsamında olacak.

ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını yarın yaparak bu sefer asgari ücret zammının miktarı konusunda anlaşma sağlayacak. Bu kararı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan duyuracak. Ancak asgari ücretin 4.253 TL’den 5.500 TL civarına yükseltilmesi bekleniliyor.

Emlak365.com