Asgari ücrete enflasyon farkı formülü basına sızdı: Asgari ücret 6 bin lira mı oluyor? Gözler o ayda!

Son ayların en önemli gündem maddelerinden biri olan asgari ücrete ara zam için enflasyon farkı formülü öne çıktı. Eğer beklenen olursa asgari ücrete büyük bir ara zam yapılması muhtemel olacak.

Finans 24.05.2022 - 22:38 24.05.2022 - 22:38 Büşra Uluşen

Her yıl sonunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları ile belirlenen asgari ücret, 2022 yılı için 4 bin 253 liraya yükseltilmişti. Ancak Türkiye'de hayat pahalılığının artması ve enflasyonun yükselmesi nedeniyle hükümet cephesinden asgari ücrete ara zam sinyali gelmişti. Daha önce konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların enflasyona karşı ezdirilmeyeceğini vurgulayarak 'ara zam' fikrini güçlendirmişti. 

Asgari ücrete enflasyon farkı formülü! 6 bin liraya mı çıkıyor?

Asgari ücret için Cumhubeşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları dikkat çekmişti. Konuyla ilgili ara zammın şu an konuşulmasını doğru bulmayan iki isim, gerekli koşullar oluştuğu takdirde gerekenin yapılacağını ifade etmişti. 

Bakan Bilgin açıklamasında, asgari ücret konusunun gündemde tutulmasının asgari ücret - enflasyon artışı sarmalını tetikleyebileceğini söylemiş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ' enflasyona ezdirmeyeceğiz ' açıklaması ardından ara zam defteri kapatılmamıştı. 

ASGARİ

Asgari ücrete Temmuz ayında enflasyon farkı gelecek mi?

Yılda bir kez belirlenen asgari ücrete ek zam yapılabilmesi için yasal bir düzenleme gerekiyor. Bununla birlikte son günlerde asgari ücrete temmuz zammı ile enflasyon farkının eklenebileceği konusu gündeme geldi. 

Konu ile ilgili konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, '' Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? '' sorusuna yanıt verdi. Çelik, AK Parti olarak emellinin, esnafın, çiftinin ve gençlerin taleplerini değerlendirdiklerini ve de vatandaşın ezilmemesi için çeşitli stratejiler ürettiklerini söyledi. 

Asgari ücretin zamlanması için Çalışma Bakanlığı'nın değerlendirme yapacağını, vakti geldiği zaman zamma ilişkin ellerindeki bilgiyi paylaşacaklarını ifade etti. 

asgari2

Asgari ücrete enflasyon farkı eklenirse kaç TL olacak?

Asgari ücrete zam yapılması konusunda gündemin en sıcak maddelerinden biri 'enflasyon farkı formülü' oldu. Net asgari ücret için olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere emekli zammında olduğu gibi 6 aylık enflasyon kadar zam yapılması konusu gündeme geldi. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamı verilerine göre, 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31,71 oldu. Bu oran, emekli ve memur maaşlarına uygulanacak kesin zam oranı olarak öne çıktı. 

asgari2-1

Asgari ücrete enflasyon farkı zammı eklenmesi halinde, şu an 4.253 TL olan tutar, beklenen 6 aylık enflasyon oranının gerçekleşmesi halinde Temmuz zamı ile beraber 5.997 TL olacak. 

Bu durumun gerçekleşmesi halinde de, Aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınarak zam yapılacak. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@