Asgari ücrete resmi zam gelmezse işverenlerin planı yüzde 20'lik ara zam

Milyonlarca vatandaş 2022 Temmuz'un da asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. İşverenler ise bu dönemde zam kararı alınmazsa bile en az 20'lik zam planlıyor.

Finans 09.06.2022 - 17:52 09.06.2022 - 17:52 Mustafa Karagöz

Asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı hem siyasi gündemin hemde ekonomik gündemin en temel başlığı haline geldi. Hemen hemen hergün asgari ücrete zam konusunda basında haberler yer alıyor. Siyasilerin de en çok konuştuğu başlığı haline gelen asgari ücret zammı için çok sayıda iddia, kulis bilgisi basında yazılıyor. 

Zam konusunda hükümetin ne yapacağı merak edilirken işverenlerden de açıklamalar geliyor. Bazı işverenler hükümetin zam kararı almaması durumunda bile kendi inisiyatiflerinde zam alacaklarını duyurdular. 

İŞVERENLER ÇALIŞANLARINA EN AZ YÜZDE 20'LİK ZAM PLANLIYORLAR

İşverenler ekonomide yaşanan sorunların farkında olduklarını ve bu dönemde çalışanlarının yanında oldukları mesajı verdiler. Sabah Gazetesinde bu konuya dair yayımlanan haberde birçok işveren Temmuz ayında en az 20 ile yüzde 40'lık maaş zammına hazırlanıyorlar. 

Bütçelerine göre zam yapmaya hazırlanan şirketlerin bir bölümü zammı temmuzdan itibaren vermeyi planlıyor. Ayrıca bazı firmalar enflasyon oranlarının yüzde 35 yüzde 36 bandı olmasıyla birlikte mayıs ve haziran ayından itibaren zam yapma kararı aldılar. İşverenler adına açıklamalarda bulunan İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe zam oranlarına ilişkin biligler verdi. Bütçesi uygun olan şirketlerin büyük bir bölümünün yüzde 15 ve yüzde 25 arasında zam kararı aldığını ifade ederek bu oranın bazı şirketlerde yüzde 40'a kadar çıktığı vurgulandı. 

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya'da kendi sektörü için değerlendirmelerde bulundu. Kaya konuşmasında “Son dönemde artan fiyatlara karşı personelimizi korumak için çalışma başlattık” diyerek çalışanlar için zam sinyali verdi. Kayta konuşmasında kendi şirketi için yüzde 20'lik zam kararı aldıklarını vurgulayarak diğer firmalar için Arkadaşlarımız çalışıyor. Benzer hareketlilik sektör genelinde de var. Sektörde de oranlar yüzde 20'nin üzerinde. Maaşlara temmuzda yansıyacak.” açıklamalarında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@