Asgari Ücretli Çalışanlara Bankalardan Kötü Haber! Konut Kredisi Çekerek Ev Sahibi Olmak Hayal Oldu

Konut kredisi faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken süreçte asgari ücretli çalışanlara kötü haber geldi. Asgari ücretli çalışanlar ne kadar konut kredisi çekebilir?

Finans 28.07.2021 - 14:35 28.07.2021 - 15:13 Gülcan Özer

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki en çok asgari ücretli çalışanları olumsuz etkiledi. Bankalardan konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen asgari ücretlerin hem onay alması zorlaştı, hem de çekebilecekleri kredi tutarı düştü. 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR EN FAZLA KAÇ LİRALIK KONUT KREDİSİ ÇEKEBİLİR?

Yaşanan yükselişin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 seviyesine fırlarken yaşanan bu yükseliş en çok asgari ücretli çalışanları etkiledi. Bankalar konut kredisi limitini belirlerken kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin aylık belgelenebilir gelir rakamını temel alırken asgari ücretlilerin konut kredisi çekme ihtimali azaldı. 

2021 senesi için asgari ücret tutarı 2 bin 825 lira olarak belirlenirken bankalar konut kredisi konusunda belgelenebilir gelirin en az yüzde 50'si oranında kredi vermeyi tercih ediyorlar. Yani asgari ücretli bir çalışan bankadan en fazla aylık 1.412 liralık kredi için onay alabilecek. Bu da 120 ay vadeli kredi çekmek isteyen bir asgari ücretlinin en fazla 169 bin liralık konut kredisi için onay alabilecekleri anlamına geliyor. 

çalışanın-artısı-konut-kredisi

200 BİN LİRA KONUT KREDİSİ AYLIK TAKSİT TUTARI ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ!

Güncellenen konut kredisi faiz oranları sonrasında en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 seviyesine fırlarken en düşük konut kredisi veren banka ise Ziraat Bankası oldu. 

En uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden dahi hesaplandığında 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi taksit tutarı 3 bin 405 lira olarak hesaplanıyor. Bu rakam asgari ücret maaşını geçtiği için bu durumda asgari ücretli çalışanlar 200 bin lira konut kredisi çekemeyecekler. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ev sahibi olmak isteyen kişileri de zorda bırakırken pek çok kişi kredi faiz indirimi müjdesi gelmesini bekliyor. Süreçte Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalarda enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmadan faiz indirimi olmayacağı açıklaması yapılırken gözler TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi. Faiz indirimi yapılmasa dahi vatandaşlar ve inşaat sektörü ucuz konut kredisi desteği verilmesini talep ediyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@